1 / 7 sider - klik for at bladre

Overenskomster og Den Danske Model

Det er gratis at oprette en konto

Overenskomster og Den Danske Model er en samfundsfag-opgave til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 7. Fylder 7 sider (1.691 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 25. juli 2010.

Redegørelse for overenskomster og overenskomstforhandlinger i Danmark, herunder fagforeningernes og arbejdsgiverforeningernes roller. Opgaven beskriver Den Danske Model, dens historiske baggrund og mekanismer som strejke og lockout. Den diskuterer også betydningen af overenskomster for lønmodtagere og samfundet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for overenskomster og Den Danske Model. Opgaven er velstruktureret, informativ og giver god indsigt i arbejdsmarkedets mekanismer.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • arbejdsforhold
  • arbejdsgivere
  • arbejdsgiverforeninger
  • arbejdsmarkedet
  • den danske model
  • fagforeninger
  • lockout
  • lønmodtagere
  • overenskomster
  • strejke

Overenskomster og overenskomstforhandlinger har relevans for os alle. Måske ikke folk i alle aldre, men før eller siden vil vi kunne mærke konsekvenserne af en eller anden form for overenskomstforhandling. Det er nok ikke noget vi tænker vanvittigt meget over i hverdagen, men hvis vi mistede alle de rettigheder overenskomstforhandlingerne har skaffet os gennem tiderne, ville vi nok begynde at brokke os en smule. De fleste danskere arbejder 37 timer i ugen, og er ganske tilfredse med dette, men det er de færreste der tænker over, at dette ikke har været standard siden tidernes morgen, men at det derimod er resultatet af lange hårde overenskomstforhandlinger.

Det er vigtigt at vide nogen om overenskomster og overenskomstforhandlinger, da disse er basis for de krav en arbejder eller arbejdsgiver har ret til at stille. Har man ingen kendskab til dette, risikerer man at blive udnyttet eller snydt.

Stigende industrialisering i slutningen af 1800-tallet skabte en enorm stor arbejderklasse i Danmark, som blev nødt til at sælge deres arbejdskraft til de kapitalister, som ejede produktionsmidlerne. For ikke at blive udnyttet af kapitalisterne gik arbejderne sammen i fagforeningerne, for at i fællesskab kræve deres rettigheder. I 1898 oprettes de samvirkende Fagforbund (senere LO). Dette var en sammenslutning af de største fagforeningen og de havde til formål at beskytte arbejdernes interesser og stå for overenskomstforhandlingerne med arbejdsgiverne. Arbejdernes bedste våben i kampen mod uretfærdige arbejdsgivere er hovedsageligt at strejke.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver