1 / 5 sider - klik for at bladre

Bestemmelse af askorbinsyre i blomkål

  • Kemi
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Bestemmelse af askorbinsyre i blomkål er en kemi-opgave fra 2006 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 5 sider (1.175 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne laboratorierapport beskriver et forsøg, der bestemmer askorbinsyreindholdet i blomkål, både rå og kogt, ved hjælp af titrering. Opgaven gennemgår teori bag titreringen, detaljeret fremgangsmåde for reference- og blomkålsforsøg, samt beregninger af C-vitaminindhold og tab ved kogning. Rapporten diskuterer også blomkåls evne til at dække dagligt C-vitamin- og energibehov.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret laboratorierapport med detaljeret beskrivelse af forsøg, teori og beregninger. Giver god indsigt i kemisk analyse af C-vitamin i blomkål.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • askorbinsyre
  • blomkål
  • c-vitamin
  • ernæring
  • kemisk analyse
  • kogning
  • laboratorieforsøg
  • metafosforsyre
  • titrering
  • vitaminindhold

Formål: At bestemme askorbinsyre-indholdet i blomkål, ved anvendelse af klassens middelværdier af deres individuelle resultater.

Materialer:

Til forsøgene brugte vi:

Burette

10mL fuldpipette

Magnetomrører m. pind

Konisk kolbe

Morter og pistil

Blomkål

Blå væske(2,6%-dichlordiphenolindophenol)

Til at koge blomkålen(forsøg B):

Bægerglas

Bunsenbrænder

Trefod

Net

Fremgangsmåde og resultater:

Reference-titrering:

For at bestemme askorbinsyre-indholdet i en fødevare, må man først lave en reference-titrering. Dette gjorde vi ved at udtage 10,00 milliliter af den færdigfremstillede opløsning med fuldpipette. Denne opløsning indeholder præcis 0,100 gram askorbinsyre pr. liter, samt lidt metafosforsyre.

Udfra dette kan vi så bruge simpel matematik og beregne os frem til, at der er 1mg askorbinsyre i 10mL af den færdigfremstillede opløsning.

Disse 10mL overfører vi så til en konisk kolbe, og tilsætter lidt vand (ca. 20mL)

Herefter hælder vi den blå væske på buretten, helt op til 0-punktet. Når det så er gjort, titrerer vi under magnetomrøring.

Teori: Hvad sker der så egentligt under titreringen?

Det blå stof reagerer med askorbinsyren, og herved omdannes det blå stof til et farveløst stof. Det forklarer hvorfor den blå farve forsvinder, når det rammer askorbinsyre-opløsningen. Askorbinsyren omdannes også, og når der ikke længere er askorbinsyre i kolben, vil det blå stof ikke have noget askorbinsyre at reagere med. I stedet reagerer den blå væske så med metafosforsyren, den smule der var i den færdigfremstillede opløsning, og omdannes så til et rødt stof.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver