1 / 4 sider - klik for at bladre

Analyse af 'Lille Knude' og temaet forældre og børn

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Lille Knude' og temaet forældre og børn er en dansk-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (1.341 ord, ca. 6 min. læsning) og blev 8. juli 2026.

Denne opgave analyserer Gunnhild Øyehaughs novelle 'Lille Knude' fra 2018, der udforsker et usundt forældre-børn-forhold symboliseret ved en uklippelig navlestreng. Opgaven redegør for handling, personkarakteristik og litterære virkemidler. Der perspektiveres til Michael Kviums maleri 'Future Jingle' for at belyse temaer om tilknytning og privatliv.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af novellen 'Lille Knude' med fokus på forældre-børn-forhold og privatliv. Inkluderer perspektivering til et relevant maleri og anvender litterære virkemidler.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • forældre og børn
  • future jingle
  • gunnhild øyehaug
  • lille knude
  • litterær analyse
  • michael kvium
  • navlestreng
  • novelleanalyse
  • privatliv
  • symbolik

Novellen ”Lille Knude” er skrevet i 2018 af en norsk forfatter, Gunnhild Øyehaugh. Novellen er en tekst fra novellesamlingen ”Knuder”.

Fortællingen handler om Kåre, som bliver født med en navlestreng som ingen kunne klippe over. Både sygeplejerskerne og lægerne har prøvet gentagelige gange men desværre uden held. Kåre og hans mor var indstillet om at leve livet sammen, men faren derudover blev sur da folk kiggede mærkeligt på dem i offentligheden og følte Kåre havde invaderet hans privatliv derhjemme. Han kunne ikke håndtere presset og derfor forlod han. Senere da Kåre bliver gift flytter Marianne ind sammen med brudeparret og bruden følte at Marianne invaderede hendes privatliv, derefter forlod hun.

Marianne har altid været ved Kåres side og har gjort sit bedste for at give ham sit privatliv. Hun har gemt sig da han lavede narrestreger, holdt for øjnene da han skulle omklæde eller onanere og senere da Kåre bliver gift flytter hun ind med dem. Det har medført konsekvenser for bruden da hun følte hun hendes privatliv blev forstyrret. Bruden mente Marianne kiggede på dem gennem sprækken selvom Marianne modsagde. Bruden kunne ikke holde presset ud og hun forlod derefter Kåre som faren ”Hun er overalt! hikstede hun, - hun er overalt, Kåre, det nytter ikke noget, jeg kan ikke holde det ud!” s. 3, l. 45. for Kåre var det ikke et problem da han vidste sin mor var ved at blive gammel. Han kunne ikke gøre de ting han havde lyst til længere. Da Marianne dør af hjertestop, fortæller lægerne at Kåre måtte flytte ind på kirkegården, da det ikke var muligt at skære på navlestrengen. Kåre får øje på en kvinde på kirkegården og forelsker sig. Han inviterer hende med ind hvorefter han fortæller hans historie og hans drømme som endnu ikke er gået i opfyldelse.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver