1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af Pia Juuls 'Jeg vidste slet ikke, at du var så heldig'

  • Idræt
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 4
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Pia Juuls 'Jeg vidste slet ikke, at du var så heldig' er en idræt-opgave fra 2008 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 4. Fylder 2 sider (545 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 19. juli 2026.

Denne opgave analyserer Pia Juuls novelle 'Jeg vidste slet ikke, at du var så heldig', der skildrer et ægtepars forhold og uenigheder omkring en barnedåb. Opgaven undersøger temaer som hykleri, forventninger og skjulte følelser. Der perspektiveres desuden til Giovanni Boccaccios 'Dekameron, 8.dag 1.historie' for at sammenligne ironi og falskhed i de to tekster.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Opgaven analyserer to noveller og sammenligner temaer som hykleri og ægteskab. Den er velstruktureret og giver god indsigt i teksterne.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • dekameron
  • forhold
  • giovanni boccaccio
  • hykleri
  • ironi
  • novelleanalyse
  • pia juul
  • religiøsitet
  • ægteskab

Formålet med dette oplæg er at sammenfatte nogen af de undertemaer, vi har haft om i forbindelse med vores undervisningsforløb om noveller i dansk. Jeg har valgt at bruge Pia Juuls tekst ”Jeg vidste slet ikke, at du var så heldig”. Jeg vil desuden inddrage materialer fra hæfte 1. ”Dekameron, 8.dag 1.histore” af Giovanni Boccaccio. Jeg skal analyser, fortolke og behandle teksterne.

Novellen, ”jeg vidste slet ikke, at du var så hellig” er Medias res, vi kommer direkte ind i teksten. Novellen er i 3 afsnit og det er tredje persons fortæller. Vi får intet at vide om hvad personerne hedder, han og hun.

Teksten er af Pia Juul: ”jeg vidste ikke, at du var så hellig” handler om et ægtepar der bliver inviteret til barnedåb, hvilket manden tydeligvis ikke har meget lyst til. Da det jo kræver at han skal i kirke. Hun bliver glad over at hun skal i kirke og være fadder for hende den lille pige, som synes ser sødt ud. Han bliver sur og siger; jeg vidste slet ikke, at du var så hellig. Hun forstår ham ikke da hun ikke har været i kirke, den tid de han kendt hinanden. Han vidste ikke om han ville med i kirken, men kom han alligevel. Hun synes egentlig ikke han behøvede at være der, da hun ikke så ham som tilstedeværende.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver