1.1 Jeg får oplyst, at Liva har været i biografen 4 gange på et år. En billet koster 89,50 så
for at finde ud af hvor mange penge Liv har brugt i alt, så ganger jeg 89,50 med 4.
Så det vil sige 89,50*4 = 358
Liv har altså i alt betalt 358 for de 4 billetter.
1.2 En billet koster 89,50 og vi skal trække 35% fra billettens oprindelige pris. Det gør jeg
ved at gange 89,50 med 0,35
Så det vil sige 89,50*0,35 = 31,325
Så trækker jeg de 31,325 fra den oprindelige pris
så det vil sige 89,50-31,325 = 58,175
1.3
Som man kan se på det skema som jeg har lavet her, så skal Liva købe 7 eller flere billetter
før at det kan betale sig at være medlem af filmklubben.
1.4 Prisen for 4 billetter er 358 kr. Det koster 199 at være medlem af filmklubben. Så for at
finde ud af hvor meget en billet må koste så minusser jeg 358 med 199
så det vil sige 358-199 = 159
Så finder jeg prisen pr billet og det kan jeg finde ved at sige 159:4 = 39,75
For at finde ud af hvor meget det udgør af normalprisen i procent, så dividerer jeg de 39,75
Det er gratis at oprette en konto