I debatindlægget “Geeti Amiri er træt af perkerdansk” der kom ud i Berlingske den 25. marts 2023, kritiserer forfatter Geeti Amiri sprogbrug og service blandt unge medarbejdere i danske supermarkeder. Hun beskriver sine egne oplevelser og sætter fokus på, hvordan især unge med anden etnisk baggrund ofte taler "perkerdansk" og mangler den rette indstilling til arbejdet. Amiri mener, at arbejdsgiverne svigter, når de ikke stiller tydelige krav om korrekt dansk og professionel opførsel.
Amiris hovedpåstand er, at unge medarbejdere bør efterleve de normer og værdier, der hører til arbejdspladsen, herunder at tale korrekt dansk og yde god service. Hun argumenterer for, at sproglige og sociale kompetancer er afgørende for de unges fremtid og at arbejdspladsen kan være et sted hvor de lærer disse færdigheder. For eksempel skriver hun: “Selvom man arbejder ufaglært som butiksmedarbejder, er service stadigvæk en dyd, som er værd at øve sig i.” Hun bruger også et eksempel fra en Netto, hvor en ung medarbejder var distraheret af sine venner i arbejdstiden hvilket ifølge Amiri viser manglende respekt for kunderne og jobbet.
Amiri mener, at problemet delvist skyldes arbejdsgiverne, som ikke oplærer de unge ordentligt. Hun foreslår endda humoristisk, at de burde gense gamle danske serier som Matador for at lære, hvordan man yder god service. Hendes budskab er tydeligt: Sproglige og sociale normer skal respekteres på arbejdspladsen, fordi de ikke kun handler om kundeservice, men også om de unges fremtid.
Det er gratis at oprette en konto