1 / 5 sider - klik for at bladre

Bådjagt: Beregning af kurs og tid for indhentning

  • Matematik
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Bådjagt: Beregning af kurs og tid for indhentning er en matematik-opgave fra 2004 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 5 sider (371 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave omhandler en bådjagtssituation på åbent hav, hvor en patruljebåd skal indhente en smuglerbåd. Opgaven redegør for beregninger af patruljebådens optimale kurs og den tid det tager at indhente smuglerbåden, både ved konstant kurs og ved kursændring fra smuglerbåden. Der anvendes vektorregning og kinematik til at løse problemstillingerne.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid fysikopgave med detaljerede beregninger for at indhente en smuglerbåd. Opgaven er velstruktureret og dækker flere scenarier.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • bådjagt
  • bevægelseslære
  • kinematik
  • kursberegning
  • patruljebåd
  • relativ hastighed
  • smuglerbåd
  • vektorregning

En patruljebåd opdager en eftersøgt smuglerbåd på det åbne hav. Patruljebåden befinder sig i dette øjeblik km i sydligretning i forhold til smuglerbåden, som sejler med en maksimal hastighed på 3 m/s i østligretning, mens patruljebåden kan sejle med en maksimal hastighed på 5 m/s.

Smuglerbådens startposition kalder vi for A og patruljebådens startposition kaldes O.

Opgave 1

Jeg vil finde ud af hvilken kurs patruljebåden skal have (i forhold til nord) for at indhente smuglerbåden hurtigst muligt. (Jeg vil her se bort fra vind- og strømforhold i min beregning)

Jeg finder først smuglerbådens

bevægelse:

Også patruljebådens bevægelse:

De møder hinanden når:

Jeg har så fået to ligninger med to ubekendte.

Jeg finder så vinkelen for patruljebåden:

Opgave 2

Jeg vil så finde ud af hvor lang tid det vil tage at indhente smuglerbåden.

Opgave 3

Bådene vil mødes i punkt B, som ses på det første billede.

Jeg vil så finde den position, hvor patruljebåden vil indhente smuglerbåden.

Opgave 4

Efter et minut opdager smuglerbåden imidlertid, at den bliver jaget, og den ændrer derfor kursen til nordøst. (i forhold til nord)

Jeg vil så finde patruljebådens position på opdagelsestidspunktet.

Opgave 5

Jeg vil finde den nye kurs i forhold til nord som patruljebåden nu skal holde, for at indhente smuglerbåden hurtigst muligt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver