1 / 8 sider - klik for at bladre

Biografens markedsføring og købsadfærd

Det er gratis at oprette en konto

Biografens markedsføring og købsadfærd er en salg og service-opgave fra 2009 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 8 sider (1.292 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 4. april 2010.

Denne opgave analyserer en biografs markedsføringsstrategi og forbrugeradfærd. Den dækker sociale behov ved biografture, købsadfærd, nær- og fjernmiljøets indflydelse, samt en SWOT-analyse. Desuden behandles målgruppevalg med SMUK-modellen og fremtidsperspektiver for biograf- og dvd-markedet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af en biografs markedsføring og købsadfærd, der anvender relevante modeller som SWOT og SMUK. Opgaven er velstruktureret og giver god faglig indsigt.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • biograf
  • forbrugeradfærd
  • konkurrenceanalyse
  • købsadfærd
  • målgruppe
  • marketing
  • nær- og fjernmiljø
  • smuk model
  • swot analyse

Sociale behov: tilhøre en gruppe, samvær med andre, blive accepteret af andre.

Medfødt behov: være sammen med andre

Kulturbestemt behov: Det er i en biograf man ser filmen

Effektiv behov: har lyst til at gå i biografen, har ikke set filmen, har råd

Latent behov: har set filmen, har ikke lyst til at gå i biografen, har ikke råd, er ikke gammel nok, har ikke tid

Købsadfærd ved køb af en biografbillet:

Købstype: overvejelseskøb. Man har måske set en reklame for filmen og har gået og tænkt at den film kunne man godt tænke sig at se.

Købsrolle: disponenten og konsumenten er ofte den samme person. Men hvis man f.eks. får en biografbillet i gave er disponent og konsument to forskellige personer. Disponenten er så den person man har fået billetten af og konsumenten er modtageren.

Faser i købsbeslutningsprocessen:

Problemerkendelse: erkender at du har lyst til ar se en film, har et behov

Informationssøgning: undersøger muligheder f.eks. gå i biografen, leje en film, se en film i fjernsynet.

Vurdering af alternativ: Vurdering af de forskellige muligheder

Købsbeslutning: beslutter at man viul se en film i biografen

Efterkøbsbeslutning: var det en god eller dårlig film

Købevaner: en biografbillet er en udvalgsvarer.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver