1 / 5 sider - klik for at bladre

Analyse af Henrik Pontoppidans 'Bonde-idyl'

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 4
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Henrik Pontoppidans 'Bonde-idyl' er en dansk-opgave fra 2007 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 4. Fylder 5 sider (1.655 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave indeholder en dybdegående analyse af Henrik Pontoppidans novelle 'Bonde-idyl' fra 1883. Den undersøger novellens komposition, tid, sted, miljø og fortællerforhold. Desuden gives en detaljeret personkarakteristik af Mads Monsen, Olav og Ane, samt en diskussion af temaer som forskellen mellem rig og fattig. Opgaven perspektiverer til samfundshistorien og forfatterens hensigt.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Henrik Pontoppidans novelle 'Bonde-idyl' med fokus på litterære virkemidler og samfundskritik. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • altvidende fortæller
  • bonde-idyl
  • det moderne gennembrud
  • henrik pontoppidan
  • kønsroller
  • novelleanalyse
  • personkarakteristik
  • rig og fattig
  • samfundskritik
  • sociale forskelle

Novellen starter med at vi får at vide, hvor smuk naturen specielt var på dette særlige tidspunkt, hvordan alt planteliv groede frem og gav liv, men også hvordan at vinteren tog alt livsglæde og mod fra alskens planteliv. Vi får at vide vi er på en herregård i det sene år 1900 hundrede. Vi møder alle personerne på gården. Gården ligger sammen med nogle andre gårde i en dal, men helt nede i dalen, ligger der en masse lerhuse, hvor fattigfolkene bor. Der foregår ingen flash backs i historien. Vi oplever et højdepunkt i historien, hvor der er gilde nede på kroen, og dette gilde bliver kaldt Mikkelgildet hvor alle folk fra hele området kommer, alle er indbudt, for det var bønderne som bød ind til fest. Afslutningen på novellen, hvor kærligheden viser sig både fra sin gode side, men også fra sin dårlige side. Det skal lige siges at dengang var kvinder meget nedtrykte og blev tit udnyttet af mændene, det var også derfor, at mange kvinder ofte fødte over 7 børn.

Tid:

Novellen er skrevet i 1883, og ummidelbart vil jeg også tro at handlingen skal forestille at være fra omkring det årstal. Selve novellens tid løber over et par dage. Vi starter novellen på en herregård. Herfra får vi så noget at vide om det omkringliggende landskab, og hvordan folk havde det på dette tidspunkt. Hvor stor forskellen var mellem fattig og rig. Herefter kommer vi så til et stort gilde, hvor alle er inviteret, hvor der er masser af mad. Det er konkret tid. Man kunne muligvis forestille sig at forfatteren ”Henrik Pontoppidan” muligvis har oplevet noget der lignede, som han fortæller om her i novellen, for man kan hurtigt sætte sig ind i, hvor man er og hvad ca. årstal det er, og hvordan tidslinien er i historien.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver