1 / 3 sider - klik for at bladre

Alzheimer: Hvad er sygdommen og symptomer

  • Biologi
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Alzheimer: Hvad er sygdommen og symptomer er en biologi-opgave fra 2009 til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (1.073 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 4. april 2010.

Redegørelse for Alzheimers sygdom, den mest almindelige form for demens. Opgaven beskriver sygdommens definition, symptomer som hukommelsestab og orienteringsvanskeligheder, samt mulige årsager og arvelighed. Den gennemgår også gennemsnitsalderen for ramte og giver filmeksempler på sygdommen.

Redaktørens vurdering
7 God
Gennemgang af Alzheimers sygdom med fokus på definition, symptomer og årsager. Teksten er informativ og dækker emnet fyldestgørende for niveauet.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • alzheimer
  • arvelighed
  • demens
  • hjerne
  • hukommelsestab
  • neurologi
  • sygdom
  • symptomer

Hvad er Alzheimer?Alzheimers er den mest alm. form for demens. alzheimer’s sygdom er opkaldt efter den tyske læge, professor og neurolog Alois Alzheimer. Hans første patient Auguste D havde hukommelsesvækkelse, abnorm jalousi, og vrangforestilling. Hun døde fire et halvt år efter hendes første besøg hos professor alzheimer. Efter Augustus død, gik han i gang med en grundig obduktion, hvor han beskrev at der var svind af nerveceller i hjernen.

Alzheimers er en alvorlig sygdom hvor der opstår store svind af storhjernens pandelap og hippocampusområdet – og hvis i undre jer over hvor og hvad hippocampus er så er det (vis det) det spiller en stor rolle i noget der hedder det limbiske system. Det limbiske system er noget som styre følelserne, hukommelsen, og noget der hedder instinktive. Hvorfor hippocampus spiller en stor rolle i det limbiske system er fordi det står for menneskets orienteringsevne og hukommelsen. Så jo mere der forsvinder, så kan man jo regne ud at man mister hukommelsen, og orienteringsevnen. Der opstår jo stort svind i hjernen, og på en den (altså på en måde) så skrumper hjernen jo på en måde. Det er en livslang sygdom som ender med total hjælpeløshed, og død.

Hvis i nu ikke kommer til at forstå hvad Alzheimers er når jeg er færdig med min fremlægning, så kan i jo altid spørg mig, tjek på nettet.. eller mere, men for en sikkerheds skyld, skal vi se en lille kortfilm, eller retter en reklame, som vil have folk til at støtte Alzheimers forening..

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver