Jeg ved, at denne tid har været svær, men du må forstå, at der er sket nogle ting i mit liv, som jeg ikke kan leve med. Ikke sammen med dig. Det der skete har jeg brugt flere år på at prøve at formulerer. Jeg ville ikke såre dig. Ikke igen. Mine overvejelser om min forsvinden var egentlig ikke så store. Det handlede om liv eller død, så jeg tog, som du ved, til Frankrig, så til Tyskland, videre til Schweiz og tilbage til Frankrig igen. Jeg havde nogle rigtig gode oplevelser dernede fra, da vi for snart 3 år siden tog på campingtur rundt om i de mellemeuropæiske lande, så jeg besluttede mig for at gøre det igen. Alligevel kunne jeg ikke tage, til de steder vi var, da jeg fik ”alt” for gode minder fra vores tid.
Da jeg tog tilbage til Frankrig, efter min tur i Schweiz, fandt jeg ud af, du havde sendt Interpol efter mig. Jeg blev lidt chokeret, men forstod dig godt. Jeg skiftede dog alligevel navn, for at der ikke var nogen farer for, at ”de” ville tage dig.
Historien om ”de” er faktisk tilbage fra min tid i militæret. Jeg fik mig nogle utrolig gode venner der, men jeg fandt senere ud af, at de var indblandet i rockermiljøet. Så da mit ophold i lejren var slut, besluttede vi at holde kontakten, uden at jeg vidste deres bagland. De inviterede mig nogle måneder senere til København, for at jeg kunne besøge dem.
Det er gratis at oprette en konto