1 / 3 sider - klik for at bladre

Beskrivende statistik: formål og begreber

  • Matematik
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Beskrivende statistik: formål og begreber er en matematik-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (660 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 2. februar 2010.

Opgaven redegør for formålet med beskrivende statistik og forklarer forskellen mellem ikke-grupperede og grupperede observationer. Den beskriver matematiske begreber som positionsmål (modus, median, gennemsnit) og spredningsmål (variationsbredde, kvartilafstand). Desuden behandles informationsmuligheder og grafisk illustration.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for grundlæggende begreber inden for beskrivende statistik. Opgaven er velstruktureret og dækker emnet fyldestgørende for niveauet.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • beskrivende statistik
  • frekvens
  • gennemsnit
  • hyppighed
  • kvartilafstand
  • median
  • modus
  • positionsmål
  • spredningsmål
  • sumkurve

Forklar formålet med beskrivende statistik: Med at lave en statistisk undersøgelse, kan man komme dybere ned i det man vil undersøge. Man bearbejder observationsresultater af en bestemt egenskab. Så kan man få en summarisk viden om undersøgelsen mht. bl.a. størrelse.

Man kan lave en undersøgelse over en klasse. Fx hvor mange børn der er i hver familie. Forskelligheden i de endelige resultater skyldes mange variationer i ukontrollerbare forhold under frembringelsen. Man laver en statistisk fordeling.

Ikke grupperede observationer: Denne observation står for sig selv, og er ikke opstilt i et bestemt interval. Et interval er hvis man sætter to tal op ved siden af hinanden. Fx 150 og 155. Alle tal i mellem disse to ligger i et interval. Fx [150-155]. Dette kan bruges, hvis man ikke har alt for mange observationer, og hvis man skal ind og have fat i afvigelsen og afvigelse kvadreret. For at observations sættet ikke skal blive uoverskueligt, bruger vi intervaller.

Grupperede observationer: Er oftes inddelt i intervaller. På denne måde er det nemt, at finde det man søger. Det er meget brugt, hvis man har rigtig mange tal, som evt. har høj variationsbredde. Dette er meget mere overskueligt, og man har ikke for mange tal at arbejde med.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver