1 / 3 sider - klik for at bladre

Sprogbrug i Rudolf Broby Johansens og Emil Aarestrups digte

  • Dansk
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 12
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Sprogbrug i Rudolf Broby Johansens og Emil Aarestrups digte er en dansk-opgave til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 12. Fylder 3 sider (950 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 17. marts 2010.

Denne opgave analyserer og sammenligner sprogbrugen i Rudolf Broby Johansens ekspressionistiske digt 'Foråret kommer til caféen' fra 1922 og Emil Aarestrups romantistiske digt 'Angst' fra 1838. Den undersøger digtenes form, stilistiske virkemidler og tematikker i relation til deres litterære perioder.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid sammenlignende analyse af to digte med fokus på sprogbrug, form og litteraturhistorisk kontekst. Giver god indsigt i ekspressionisme og romantisme.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • angst
  • digtanalyse
  • ekspressionisme
  • emil aarestrup
  • foråret kommer til caféen
  • litteraturhistorie
  • mellemkrigstiden
  • romantisme
  • rudolf broby johansen
  • sproglige billeder

Digtet ”Foråret kommer til caféen” blev skrevet i mellemkrigstiden i 1922, af den danske ekspressionistiske digter Rudolf Broby Johansen, hvorimod digtet ”Angst” blev skrevet i 1838 af Emil Aarestrup og stammer fra en helt anden litteraturperiode, romantismen.

I ”Foråret kommer til caféen” fremgår en usædvanlig opbygning af digtet. Længderne og placeringen af versene og stroferne er tilfældige, og der kan ikke udledes nogle former for orden i digtets form. I hele digtet er konsekvent brugt store bogstaver, og tegnsætningen er udelukket fuldstændigt. Denne specielle form for opbygning skaber et kaotisk element for læseren. Kaos var et gennemgående tema i de ekspressionistiske tekster, som man brugte for at overdøve den såkaldte ”larmende tavshed” efter 1. verdenskrig.

Det lave og tunge tempo i digtet er gennemgående og er meget karakteristisk for digtet. Udeladelsen af enderim sænker rytmen og flowet i digtet. I digtet bruges assonans, som er med til at give et ”tungt” tempo:

”PURPURN BLODIG BLÅBER BLODIG BILLARD-PLAN” (L. 29), og

”TI/TI/TERDA/DA

VALMO I VALMI / VALKAJAMA”.(L. 34-35)

Man forsøgte i ekspressionismen at gengive verden efter ens indre subjektive mening, kontra naturalismens ”sterile” objektivitet, hvis formål var at skildre virkeligheden så objektivt og naturligt som muligt. Dette ideal om at skildre virkeligheden efter ens subjektive virkelighed, kommer til udtryk i valget af de mange adjektiver. Ved hjælp af adjektiverne forsøger Rudolf Broby Johansen at udtrykke sin egen subjektive holdning til tingene. Det overdrevne brug af adjektiver ses i det følgende uddrag fra digtet:

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver