Vi skal undersøge hvor stor en procentdel alkohol der skal være i vand før, at det kan brænde.
Materialeliste:
3 porcelænskåle
Ethanolblandinger: 20%/40%/60%
Vat
Tændstikker
Fremgangsmåde:
vi prøvede 3 forskellige prøveblandinger. - 20%blanding: brænder ikke. Procenten er for lav til at den kan antændes.-40% blanding: brænder lige præcis. Procentdelen af alkohol er tilstrækkelig til at blandingen kan antændes. -60% blanding: brænder let. Let antændelig fordi procentdelen af alkohol i blandingen er høj.
forsøgsopstilling:
resultat/konklusion:
Da vores blanding nåede 40 % var den brændbar. Alkohol er antændelig hvis procentdelen af alkohol er lig med eller højere end 37 %. Det er ikke muligt at få alkohol til at brænde ved 37 % i et fysiklokale. Der er en lille smule vind, og det forhindre den svage flamme i at fortsætte med at brænde.Det er kun muligt at få blandingen på 37 % til at brænde i et vindtæt laboratorium, men det er der antændelsesgrænsen ligger.
Reaktionsskema:
C2H5OH+O2=H2O+CO2
C2H5OH+O2=H2O+2CO2
C2H5OH+O2=3H2O+2CO2
C2H5OH+3O2=3H2O+2CO2
Forsøg nr. 2
Forsøgsnavn: Molekyler af alkohol
formål med forsøget:
Vi skal bygge modeller af de forskellige alkoholer ved hjælp af molekylebyggesæt, og bagefter tegne deres stregformler.
Materialeliste:
Molekylebyggesæt
fremgangsmåde:
Vi konstruerede først Methanol, som er det alkohol med kun et kulstof-atom. Derefter tog vi ”OH-gruppen” af og satte et kulstof-atom forbundet med to Hydrogen-atomer på enden af kæden. Så satte vi ”OH-gruppen” fast på det nye kulstof-atom. Så havde vi konstrueret Ethanol. For at lave Propanol, skal man bare sætte endnu et kulstof-atom forbundet med to hydrogen-atomer på ligesom før.
Det er gratis at oprette en konto