1 / 2 sider - klik for at bladre

Tiden løber, uret tikker: en refleksion over livet

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Tiden løber, uret tikker: en refleksion over livet er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (574 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 27. april 2011.

Denne opgave er en personlig refleksion over livets forgængelighed og vigtigheden af at værdsætte nuet. Den diskuterer, hvordan man ofte fortryder uforløste drømme og opfordrer til at finde glæde i hverdagen. Teksten kritiserer tendensen til at brokke sig over småting og fremhæver taknemmelighed for familie og sundhed.

Redaktørens vurdering
7 God
Velskrevet, reflekterende essay om at værdsætte livet og undgå brok. God struktur og klar argumentation, relevant for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • brok
  • forældre
  • livet
  • nuet
  • perspektiv
  • refleksion
  • taknemmelighed
  • tid
  • ungdom

Tænk hvis du kun havde en dag tilbage at leve i, så ville man pludselig fortryde en masse ting, man ville se livet for et helt anden synsvinkel, der er ligepludslig en masse ting, man gerne ville have oplevet, noget som man bare ville have ventet på, endtil man fik en ledsager, eller mod til at gøre det selv, eller med ens børn, ellers har man ikke kunne overskue det. Man stiller mange gange sig selv det spørgsmål, er man her i morgen? Men jeg har det sådan man skal ikke gå, og tænke over livet så meget, bare nyde livet, og være glad for at man kan stå op hver dag. Og at man har et arbejde, og alle mennesker er lige gode som mig, og som alle andre. Selvom mange mennesker har flere penge end os, er vores penge ligeså gode som deres.Når man kommer gående på gaden, ser man tit folk i kørestol eller med gang problemer, som tit er gladere end os mennesker, og hvordan kan det så være at vi som har det så godt går, og brokker sig over små bitte ting? Når de ikke engang kan gå? I stedet for at brokke sig, kan man da ligeså bare være glad for det man har, dem der har en familie, dem der har en familie at komme hjem til, det ikke alle der har det.Mange teenagere brokker sig over sine forældre, om hvornår de skal være hjemme, hvad de må, hvornår de må begynde at gå i byen, hvor meget de må drikke osv. Sådan nogen problemer har mange rigtig mange familier, man bestiller ikke andet end at brokke sig til sine forældre over alt hvad de gør, og de vil jo bare gøre os glade, og have at vi har det godt, imens de prøver at gøre alt det gode for os som vi ikke selv ved af brokke vi os til dem, fordi vi ikke for vores vilje. Men i stedet for at brokke os kan vi da bare være glade for vi overhovedet må få lov til at drikke, få lov til at være ude ved 1-2 tiden, og ikke bekymre os om andre, og hvad de må, og gør.Når jeg tænker på den episode som skete, for min mors fætter, og spørger hvad hun tænker nu når jeg siger ”tiden løber, uret tikker”, svare hun med det samme tiden går alt for hurtigt, man kan være her i morgen, eller ikke man ved aldrig hvad fremtiden bringer, kun det man selv går efter, men det heller aldrig sikkert, at det lykkes.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver