1 / 2 sider - klik for at bladre

Vold, computerspil og menneskets natur

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Vold, computerspil og menneskets natur er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (838 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 21. maj 2011.

Dette essay reflekterer over voldens tilstedeværelse i hverdagen, fra computerspil til bandekrige. Det diskuterer, om vold er en del af menneskets natur, og overvejer mulige løsninger på samfundets voldsproblemer.

Redaktørens vurdering
7 God
Refleksivt essay om voldens årsager og konsekvenser i samfundet, med personlige betragtninger og diskussion af løsninger.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • aggression
  • bandekrige
  • computerspil
  • konflikt
  • magt
  • menneskets natur
  • samfundsproblemer
  • vold

Vagterne går forbi mig, jeg tager min klinge frem og dræber den bagerste vagterne. De andre opdagede mig. Nu springer de alle sammen på mig, jeg hiver mit sværd frem og begynder at kæmpe. Lidt efter har jeg dræbt dem alle sammen. Jeg bliver nød til at gemme mig, for nu er jeg berygtet. Hvis en vagt ser mig, vil han prøve at dræbe mig.

Det er det spil, jeg spiller til hverdag, og jeg har spillet mere voldelige spil, da jeg var yngre. Volden starter allerede, når man er et barn med alle de voldelige computerspil. Jeg tør væde med, at alle små drenge synes det sjovt at spille spil, hvor man skal banke hinanden. Jeg synes, det er sjovt at spille spil, hvor man skal dræbe eller smadre hinanden, til man har brækket hver en knogle på sin krop. Det største antal drenge og mænd synes, det er sjovt at spille spil, hvor man skal slås eller skyde eller bare noget, hvor nogle kommer til skade. Det er også sjovt at se wrestling jo. Det er måske det, der gør man får lyst til at prøve at slås, når man bliver større men ikke nødvendigvis.

Jeg har to lillebrødre, de er vilde med at slås. Hver gang jeg kommer, vil de gerne brydes med mig. Også på computeren spiller de spil, hvor man skal noget med at slås.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver