1 / 2 sider - klik for at bladre

Krig og virkelighed: analyse af 'Armadillo' og Carsten Jensens essay

  • Dansk
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Krig og virkelighed: analyse af 'Armadillo' og Carsten Jensens essay er en dansk-opgave, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (843 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 16. januar 2012.

Denne opgave analyserer dokumentarfilmen 'Armadillo' og Carsten Jensens essay om filmen. Den undersøger krigens barske virkelighed i Afghanistan, mediernes fremstilling og den efterfølgende debat om soldaternes handlinger. Fokus er på spørgsmålet om krigens mening og befolkningens opfattelse af konflikten.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af 'Armadillo' og Carsten Jensens essay. Opgaven diskuterer krigens virkelighed og mediernes rolle, med god argumentation og relevante citater.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • afghanistan
  • armadillo
  • carsten jensen
  • dokumentarfilm
  • etik
  • geneve-konventionen
  • krig
  • medier
  • offentlig debat
  • soldater

”Menneskeheden må gøre ende på krigen, ellers vil krigen gøre en ende på menneskeheden” – John. F. Kennedy

Hellig krig, borgerkrig, ja der er mange former for krig. Alle mennesker kæmper vel sine egne små daglige krige. Det er en krig at skændes med nogen, det er en krig at stå op om morgen og alt dette uden at have oplevet en rigtig krig. Hvis man siger sætningen ”krig og fred” er det som sort og hvid, to fuldstændig forskellige begreber. Men hvorfor går man i krig? For at beskytte sit land eller for at opnå en større hensigt med noget? Hvad er det man opnår når man dræber et menneske?

Armadillo er en dansk base i Afghanistan. Der har været danske soldater i Afghanistan siden 2002. I begyndelsen bidrog Danmark med specialstyrker til den amerikanske krig mod Taleban og al-Qaeda. Senere i FN’s internationale sikkerhedsstyrke. Danmark har mistet over 30 soldater og flere hundrede såret. Mens mange flere er blevet psykisk såret på en måde, som efter mange års genoptræning stadig vil præge dem og deres pårørende resten af livet.

Om dokumentarfilmen ”Armadillo” er virkelig og realistisk kan man altid diskutere men den er en mere eller mindre virkelig skildring af hvad de danske soldater foretager sig i Afghanistan. Filmen viser kampens barskhed flere tusinde kilometer væk fra vores lille fredlige og demokratiske velfærdssamfund. På baggrund af Carsten Jensens essay om Armadillo, prøver han at skabe en politisk debat om virkeligheden bag krigen, fordi medierne medvirker til at meningen med krigen ligger bag falske forestillinger og løgne. ”Alle danske instruktører og fotografer, der har været i Helmand, kunne have lavet denne film eller en lignende ” skriver han og fortsætter ”Det moralske mod havde de i hvert fald ikke. De havde godt læst tidens tegn. De vidste, hvad der blev forventet af dem. Det var kugleregnen derhjemme, de var bange for”.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver