1 / 4 sider - klik for at bladre

Analyse af Carsten Jensens 'Hovedspringere'

  • Dansk
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 7
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Carsten Jensens 'Hovedspringere' er en dansk-opgave til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (1.685 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 25. marts 2020.

Denne opgave analyserer udvalgte kapitler fra Carsten Jensens debatbog 'Hovedspringere', som omhandler flygtninges og indvandreres møde med fordomme og diskrimination i Danmark. Opgaven fokuserer på, hvordan udseende og baggrund ofte bedømmes frem for talent, især inden for sport, og diskuterer bogens budskab om accept og ligeværdig behandling.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Carsten Jensens 'Hovedspringere' med fokus på flygtninge og diskrimination. Opgaven er velstruktureret og bruger citater effektivt.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • carsten jensen
  • debatbog
  • diskrimination
  • flygtninge
  • fordomme
  • hovedspringere
  • indvandrere
  • racisme
  • samfundskritik
  • sport

I dag snakker vi mennesker ofte om flygtninge som værende en identitet i sig selv, men her bliver vi nødt til at huske på, at ingen bliver født som flygtninge og ingen ønsker at dø som flygtninge. Alligevel er flygtninge af de allerstørste, allerhyppigste og ligeledes allervigtigste samtaleemner henover de sidste par år. Millioner af mennesker er på flugt, og disse mennesker har det til fælles, at de alle sammen er på flugt fra forfølgelse- enten på grund af race, religion, politiske holdninger og lignende. Beslutningen om at forlade sit fædreland, familie, venner og betydningsfulde ejendele kan være meget hård, men det er i mange tilfælde desværre det eneste rigtige at gøre, ellers kan man risikere at blive udsat for tortur, deltage ufrivilligt i en krig eller at ende sit liv i fattigdom. Mange mennesker er nødsaget til at flygte til et fremmed land, dette kan blandt andet skyldes krig eller andre ekstreme forhold i deres eget land. At komme til et nyt og fremmed land er som regel en meget svær omstilling, og det har ligeledes nogle konsekvenser i sidste ende. Som flygtninge, eller som fremmed, søger man mod andre lande end det som man er født og opvokset i, man jagter fred, frihed og succes i et andet land, og håber på at man ikke skal opleve det som man tidligere har oplevet i sidst hjemland, nemlig det at leve under svære og ekstreme forhold. Flygter man fra sit land til et andet land, bliver man som regel set ned på, og man bliver ligeledes betragtet som værende en fremmed, altså en slags gæst i det andet land. Mange mennesker er flygtet fra diverse krige henover de seneste år, og har efterhånden fundet sig til rette i andre lande, det er dog ikke lige nemt for alle. Mange flygtninge bliver dagligt mindet om sin baggrund, og det samme gør sig gældende i sportens verden, hvor man som professionel også bliver mindet om sin svære baggrund hvis man taber, men man hyldes derimod hvis man vinder. Netop disse påmindelser, svære omgivelser og skæbner er noget som forfatteren Carsten Jensen belyser i sin debatbog ”Hovedspringere” fra d. 13 maj 2019.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver