1 / 3 sider - klik for at bladre

Mængdeberegning af natron ved opvarmning

  • Kemi
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Mængdeberegning af natron ved opvarmning er en kemi-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (322 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 9. februar 2012.

Denne laboratorierapport beskriver et forsøg med mængdeberegning af natron (natriumhydrogencarbonat) og undersøgelse af dets reaktion ved opvarmning. Opgaven redegør for stofmængde, molarmasse og masse, samt afstemmer mulige reaktionsskemaer. Den indeholder en udførlig beskrivelse af forsøgets materialer og metode, samt de opnåede resultater og potentielle fejlkilder.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven er en velstruktureret laboratorierapport med teori, metode og resultater. Den mangler dog en konklusion/diskussion, hvilket trækker ned i fuldstændighed.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
7
  • kemi
  • kemisk reaktion
  • laboratorieforsøg
  • molarmasse
  • natriumhydrogencarbonat
  • natron
  • opvarmning
  • reaktionsskema
  • stofmængde

Formål: At finde ud af hvordan natron reagerer på opvarmning og finde ud ag hvilket af de tre reaktionsskemaer, der er det rigtige.

Teori:Stofmængde: Portion af stop regnet i enheden mol. F.eks i forsøget vejede vi 5 g. natron af og stofmængden af det er n=m/M 5/ 83,96 = 0,059Molarmasse: Masse af et stof pr. mol.

Stof: Det kan aflæses i det periodiske system.F.eks:

(Oppe i venstre hjørne) M1= 1,00794 g/mol NaHCO 3 = 22.98 + 1,00794 + 12,011 + 15,99 * 3 = 83, 96894

Masse: m=M*nDvs: Masse = Molarmasse * Stofmængde.

1.NaHCO3(s) ---> Na2O(s) + H2O(g) + CO2(g)

2.NaHCO3(s) ---> NaOH(s) + CO2(g)

3.NaHCO3(s) ---> Na2CO3(s) + H2O(g) + CO2(g)

Afstemmelsen af Reaktionskemaet:

1.2NaHCO3(s) ---> Na2O(s) + H2O(g) + 2CO2(g)

2.NaHCO3(s) ---> NaOH(s) + CO2(g)

3.2NaHCO3(s) ---> Na2CO3(s) + H2O(g) + CO2(g)

Materiale:

Natron

Vægt

Digel med låg

Digeltrekant

Bunsenbrænder

Trefod

Kemikalier:

Natriumhydrogencarbonat.

Udførelse

Anbring diglen med låg i en digeltrekant og ophed den, indtil den er rødglødende i bunden. Sluk for bunsenbrænderen og lad diglen stå til afkøling. Diglen skal være kold før forsøget begynder. Benyt ventetiden til at afstemme reaktionsskemaerne.

Nulstil vægten og aflæs massen af digel med låg. Fyld diglen ca. halvt op med natriumhydrogencarbonat og aflæs massen af digel med låg og natriumhydrogencarbonat.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver