1 / 5 sider - klik for at bladre

Opvarmning af Natron: bestemmelse af reaktionsskema

  • Kemi
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Opvarmning af Natron: bestemmelse af reaktionsskema er en kemi-opgave fra 2007 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 5 sider (740 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne kemirapport undersøger opvarmning af Natron (natriumhydrogencarbonat) for at identificere det korrekte reaktionsskema blandt tre mulige. Opgaven indeholder en teoretisk gennemgang af Natron som hævemiddel, detaljeret fremgangsmåde, måleresultater og stoikiometriske beregninger. Rapporten konkluderer med identifikation af det korrekte reaktionsskema og diskuterer fejlkilder.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret kemirapport med klar problemformulering, detaljeret fremgangsmåde, udførlige beregninger og en tydelig konklusion. Giver god indsigt i Natrons kemi.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • carbiondioxid
  • eksperiment
  • hævemiddel
  • kemi
  • natriumhydrogencarbonat
  • natron
  • opvarmning
  • reaktionsskemaer
  • stoichiometri

Vi vil afgøre ud fra forsøget, hvilket af de tre skemaer, som er rigtige når man opvarmer Natron.

Teori:

I husholdningen bliver Natron anvendt som kemisk hævemiddel for eksampel i æbleskiver. Stoffet afgiver gasser ved opvarmning og fungerer derfor som et hævemiddel. Stoffet bliver omdannet til et fast stof og nogle gasser pga. opvarmningen.

Det kemiske navn for Natron er Natriumhydrogencarbonat, og den har formlen NaHCO3.

Ved opvarmningen kan man påvise, at der dannes carbondioxid CO2. Dette bliver gjort ved at lede, de dannede gasser ned gennem kalkvand.

Der ligger stadig et hvidt stof tilbage efter ophedningen, det er selvfølgelig en Natriumforbindelse. Vi kender ikke formlen for denne forbindelse, det kan enten være Na2O, NaOH eller Na2CO3. For ophedning af Natron er der så tre mulige reaktioner.

2NaHCO3 (s) Na2O (s) + 2CO2 (g) + H2O (g)

NaHCO3 (s) NaOH (s) + CO2 (g)

2NaHCO3 (s) Na2CO3 (s) + CO2 (g) + H2O (g)

Materialer og udstyr:

Digel med låg, digeltrekant, Natron, vægt, trefod, bundselbrænder.

Fremgangsmåde:

Vi renser diglen, hvis det er nødvendigt. Men man må aldrig komme vand på!!!!

Vil vi rense digel, skal digel anbringes i en digeltrekant på en trefod og opvarmes til diglen er rødglødende i bunden. Diglen skal afkøle, for den skal være helt kold inden forsøget påbegyndes.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver