1 / 3 sider - klik for at bladre

Gengæld

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Gengæld er en dansk-opgave fra 2013 til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (932 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 16. juli 2026.

Novellen 'Gengæld' handler om en rig forretningsmand, der møder den arbejdsløse Lars. Forretningsmanden tilbyder Lars et job, men undervurderer hans betydning. Efter en bilulykke, hvor Lars redder forretningsmandens liv, indser hovedpersonen, at penge ikke er alt. Opgaven udforsker temaer som venskab, taknemmelighed og livets sande værdier.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velstruktureret novelle med et klart budskab om venskab og taknemmelighed. Historien er gennemført og giver god inspiration til kreativ skrivning.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • livslektie
  • novelle
  • penge og lykke
  • taknemmelighed
  • ulykke
  • venskab

En masse lys, men så med et, et ubehageligt mørkt og skummelt mørke.

En kold hånd i jakkekraven, jeg fik kuldegysninger.

Midt i mørket kom der et kæmpe brag og et gul-orange lys…

Jeg havde lige købt et stort hvidt hus i et lille kvarter. Den sidste flytte bil er lige kørt, og jeg gik i gang med at hente de sidste flyttekasser ind, da jeg fik øje på en lille og meget spinkel mand i noget aflagt tøj, gå ud med en pose med skrald. Jeg sagde ”hej” til ham, og spurgte om han ikke ville med indenfor og ha’ en kop kaffe.

Da vi var kommet ind i huset, gik jeg ud i køkkenet, for at lave noget kaffe til os begge. ”hvor længe har du boet her”, spurgte jeg, han stod og fumlede lidt med sine fingre før at han svarede, ”snart 3år” med en meget lille stemme. ”hvad hedder du”? Han stod og kiggede med i gulvet og nærmest viskede, ”Lars” ”jeg hedder Lars”. ”Nå Lars hvad arbejder du så med?” han kiggede på mig med det nærmest triste blik, og svarede ’’jeg har ikke noget arbejdet, jeg blev fyret for et år siden” sagde han med en trist stemme. ”hvad med dig, hvor arbejder du?” spurgte han, ”øh jeg ejer fly selskabet SAS” sagde jeg lidt forlegent, ”jeg kan nok godt finde noget arbejde til dig der ude hvis du vil”. Han så på mig med et håbefuldt blik, og sagde ”jo hvis der er noget ledigt, så vil jeg da selvfølgelig gerne”. ”skal vi sige i morgen kl. 9:00 ude i lufthavnen?” sagde jeg, han så på mig med et lykkeligt glimt i øjet og sagde ”det bliver gengældt en dag”. ”hah” fniste jeg for mig selv, og tænkte, ”han kan da ikke give mig noget, jeg har jo det hele og mere til”.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver