Side 1 af 3

Rapport fysik

Rapport fysik er en fysik-opgave til 10. klasse, der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 3 sider (295 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 20. december 2013.

  • Fysik
  • 10. klasse
  • Karakter 12
  • 3 sider PDF

Skribentens beskrivelse af Rapport fysik

Vi destillere alkoholen fra vinen. Hvis det kan brænde er det alkohol. Vi udskiller ethanol fra vinen, ved hjælp af viden om væskens koge punkt, 78 grader. Formålet Formålet med forsøget er at man adskiller de to stoffer. Materialer: Bundselsbrænder, reagensglas, bægerglas, vin, pimpsten og slange. Fremgangsmåde: Først så koger vi vinen, hvis det kommer op på 90o, skal man fjerne slangen ellers vil der komme vin ned i reagensglasset. Vi koger vinen, for at adskille 2 væsker. Pimpstenene bruger vi for at det ikke stødkoger. Slangen må ikke røre destillatet for ellers kan det sprænge.

Uddrag fra opgaven

centercentercenter Destillation af ethanol Fysik 2013 center 7. oktober 2013 Skrevet af: Kathrine de Novaes Calheira Jørgensen Destillation af ethanol Fysik 2013 Vi destillere alkoholen fra vinen. Hvis det kan brænde er det alkohol. Vi udskiller ethanol fra vinen, ved hjælp af viden om væskens koge punkt, 78 grader. FormåletFormålet med forsøget er at man adskiller de to stoffer. Materialer: Bundselsbrænder, reagensglas, bægerglas, vin, pimpsten og slange. Fremgangsmåde:Først så koger vi vinen, hvis det kommer op på 90o, skal man fjerne slangen ellers vil der komme vin ned i reagensglasset. Vi koger vinen, for at adskille 2 væsker. Pimpstenene bruger

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver