1 / 6 sider - klik for at bladre

Syntese af tetraamminkobber(II)sulfatmonohydrat

  • Kemi
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Syntese af tetraamminkobber(II)sulfatmonohydrat er en kemi-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 6 sider (750 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 17. marts 2014.

Denne kemirapport beskriver syntesen af tetraamminkobber(II)sulfatmonohydrat (Cu(NH3)4SO4  H2O(s)) og den efterfølgende bestemmelse af det procentvise udbytte. Opgaven gennemgår den teoretiske baggrund for reaktionen, detaljeret fremgangsmåde, beregninger af teoretisk og praktisk udbytte samt en diskussion af fejlkilder og konklusion.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Fuldstændig kemirapport om syntese af kompleksforbindelse med detaljeret teori, fremgangsmåde, beregninger og fejlkilder. Værdifuld som inspiration.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
12
  • ammoniak
  • filtrering
  • kemisk syntese
  • kobber(ii)sulfatpentahydrat
  • kompleksforbindelser
  • laboratorierapport
  • stoikiometri
  • tetraamminkobber(ii)sulfatmonohydrat
  • udbytteberegning
  • uorganisk kemi

Formålet med forsøget er at syntesere tetraamminkobber(II)sulfat hydrat (Cu(NH3)4SO4 ? H2O(s)) og bestemme det procentvise udbytte.

Teori:

Saltet kobber(II)sulfatpentahydrat (KS) har formlen Cu(H2O)4SO4?H2O (s), som ofte bare bliver skrevet som, CuSO4?5H2O. Saltet har blå farve. Den blå farve er på grund af krystalvandet. Hvis man varmer saltet op så vandet fordampes, bliver det hvidt.

Når man opløser saltet i vand sker der nedenstående reaktion:

Cu(H2O)4SO4?H2O (s)Cu(H2O)4+ +(aq)+ SO4- - + H2O (l). Kobber- ioner i vandig opløsning findes med fire vandmolekyler. Grunden til dette er, at vand er et polært molekyle, og kobber ionen er en positiv ion som tiltrækker vandmolekylerne.

Når man tilsætter ammoniakvand i opløsningen, erstatter NH3 med H2O ifølge det nedenstående reaktionsskema: [Cu(H2O)4]+ +(aq)+ NH3(aq)+ SO4- - [Cu(NH3)4]+ + + 4H2O(l)+ SO4- -. Der kommer et bundfald, men det meste af saltet er opløseligt i vand.

For at forøge bundfaldet tilsættes der ethanol som består af Tetraamminkobber (KA): [Cu(NH3)4]+ +(aq)+ SO4-- (aq)+ H2O (l) Cu(NH3)4 SO4?H2O. Da saltet er tungopløseligt i ethanol, kommer der bundfald, mens det er letopløseligt i vand.

Beregning af udbyttet er baseret på KS som den begrænsede reaktant ifølge reaktionsskemaet (da ammoniak bruges i overskud, for at være sikker på, at KS er blevet brugt helt op):

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver