Att: Til rette vedkommende Nykøbing d. 15. september 2017
Jeg er hermed lige kommet hjem fra jeres rejse med en flok drenge. Vi står meden virkelig vred følelse i kroppen. Jeres lovende snegaranti et hav af oplevelser og udfordringer. Det lød jo næsten for godt til at kunne være sandt, det fandt vi så også ud af at det var.
Da vi ankom til hotellet, var der en Tysk skiguide som præsenterede os stedet. Vi kunne ikke forstå, det mindste af hvad han sagde. Vi tænkte, at de danske skiguider sikkert ikke var mødt på arbejde endnu.
Der stod i reklamen at der var 25 topmoderne liftanlæg, det kunne vi ikke bruge til så meget. Fordi kun 3 blå pister, 2 røde og 2 sorte var åbne, de var endda helt uforsvarlige at holde åbne. De sorte pister var fyldt med is, nogle af pisterne var ikke engang præpareret.
Internettet havde en kode, som jeg gik ned i receptionen for at få en adgangskode. Jeg snakkede en halv time, med hende før vi fandt ud af at det kostede yderlige 300 kr. at få fri internet. Jeg betalte de 300 kr. internettet var så langsomt, at jeg knap nok kunne gå på Facebook.
Det er gratis at oprette en konto