Vi kalder det et skrå kast fordi bevægelsens begyndelseshastighed har en skrå retning. Herunder forestiller vi os at genstanden, der bliver kastet ikke påvirkes af andre krafter end tyngdekraften. Det skrå kast opdeler vi i to forskellige bevægelser – den lodrette og den vandrette bevlgelse.
Den lodrette bevægelse
Hvis vi som tidligere nævnt tager udgangspunkt i at en genstand kun påvirkes af tyngdekraften Ft, og den bevæger sig i en lodret retning, betyder det at den udfører en lineær bevægelse. Positionen for genstanden der kigges på, angives på den lodrette akse(anden-aksen). Eftersom at genstanden kun er betinget af tyngdekraften, vil den resulterende kraft være Ft=Fres. Hvis vi har en genstand med massen m, kan vi beskrive tyngdekraften således: Ft=-m·g. Fordi tyngdekraften er nedadrettet, vil den være negativ.
Figur 1.
Da vi tidligere nævnte at Fres=Ft, kan vi altså også sige at Fres=-m·g.
Da Newtons 2. Lov siger at, Fres=m·a, kan dette indsættes i tidligere formel, og dermed fås:
m·a=-m·g ?a=-g
Hermed ses det at genstanden udfører en lineær bevægelse, som har en konstant acceleration , der beskrives ved tyngdeaccelerationen. Hastigheden i 2. Aksens retning betegner vi vy. Ud fra vores viden om bevægelse, ved vi at formlen for bevægelse med konstant hastighed ser således ud. Hastigheden vy og positionen y til tiden t, kan beskrives således:
Det er gratis at oprette en konto