Jeg har valgt af starte med at bruge omverdensmodellen, fordi det giver et rigtig godt overblik over virksomheden som man arbejder med, i det at man kommer ind under forskellige punkter som siger noget over virksomhedens eksterne konkurrence.
Afhængige omverden
Leverandøre:
Matas har leverandøre som sender 95% af alle deres vare ved hjælp af automatisk varebestilling. Den smarte og effektive måde deres vare bliver bestilt på, som de har haft stor succes med styrker dem rigtig meget. Deres automatisk varebestilling anvender de i alle deres 260 butikker rundt om i landet. Fordele ved at de har automatisk varebestilling er at de kan fokusere på andre ting i virksomheden hvor kundeservice er en virkelig vigtig ting for Matas. Matas leverandøre er Evenex som hjælper dem med faktura og meget andet. Siden 2010 ville Matas også blive til en internethandel så derfor fik de firmaet Evenex til hjælp med udviklingen af teknologien imens de selv kunne fokusere på deres kernekompetencer som er kundeservice
Konkurrenter:
En af Matas’ mange konkurrenter er Normal. Normal er en butikskæde som sælger forskellige skønheds produkter til lavpris, så Matas har meget konkurrence på priserne. Supermarkeder tager også nogle at kunderne fra Matas, idet at kunderne ser fordel i at købe produkterne når de alligevel skal ind og handle madvare. Det franske mærke Sephora som sidste år åbnede 2 butikker i Danmark har planer om at åbne flere nye butikker her i Danmark og det er en stor trussel for Matas. Konkurrenter er også The Body Shop og Cocopanda. De to virksomheder stjæler mere de unge kunder fra Matas og specielt netbutikken Cocopanta her store planer om at blive større i fremtiden. Cocopanda promoverer deres hjemmeside på mange forskellige måder, men en af de måder de gør det på er at få youtuberen Emilie Malou til at præsentere deres hjemmeside igennem hendes kanal.
Det er gratis at oprette en konto