1 / 4 sider - klik for at bladre

Den demokratiske samtale i dag

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Den demokratiske samtale i dag er en dansk-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (1.317 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 16. november 2019.

Opgaven undersøger den demokratiske samtales tilstand i dagens samfund. Den diskuterer, hvordan sociale medier og politikeres retorik, som belyst af Dy Plambeck og Vincent Hendricks, udfordrer saglighed og gensidig opmærksomhed. Opgaven fremhæver sprogets afgørende rolle for demokratiet og dets potentiale for forandring.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af den demokratiske samtale, der inddrager relevante kilder og perspektiver. Velskrevet og struktureret, med god argumentation.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • demokrati
  • demokratisk samtale
  • dy plambeck
  • kommunikation
  • politik
  • retorik
  • sociale medier
  • sprog
  • vincent hendricks

Præsentation af 4a tekst: Dy Plambeck, ’vi har sønderrevet det danske sprog’ fra Politikken

Dy Plambecks synspunkter

”sproget er i opløsning”

Hadske, racistiske og sexistiske kommentarer på de sociale medier

Politikkerne ødelægger sproget

Donald Trump

Diskussion omkring hvorvidt den demokratiske samtale er udfordret i dag

Vi har glemt hvordan man taler sammen

Børn får stukket en telefon i hånden før de kan gå

Mobning

Politikkerne ødelægger sproget

Vincent Hendricks video-interview

’Vi forpligter hinanden anderledes i det fysikske rum end vi gør i det visuelle’

Samtalekunsten er forsvundet.

Martin Luther King, Jr.

Sproget som redskab

Menneskeheden

Den demokratiske samtale i dag

Vi lever i 2018 hvor den demokratiske samtale altid har været et centralt element til vores ellers udadtil velfungerende samfund. Den demokratiske samtale baserer på at vi alle har samme muligheder for at udtrykke os, saglighed, interesse og sidst men ikke mindst opmærksomhed. I den demokratiske samtale gør man sig umage med at lytte til hinanden, på den måde finder man de bedste argumenter som er for og imod et givent emne som er til diskussion.

Den danske forfatter og digter Dy Plambeck, skrev den 30. april 2017 en artikel for Politikken

’Vi har sønderrevet det danske sprog’ omhandlende det danske sprog, den har nu har fået mig til tasterne. Gennem Dy Plambecks’ artikel kommer hun med sine holdninger og bekymringer til sproget, hun skriver blandt andet ’sproget er i opløsning.’ Hun virker meget bekymret og synes bestemt ikke at vi er i den rigtige retning, selvom vi lever i 2018, hvor demokrati lever i bedste velgående. Man burde tro, at efter verdens historie med diktatur, krig og årtier med fordømmelse at vi ville være nået et langt stykke. Dy Plambeck synes at vores samfund er baseret for meget på hadske, racistiske og sexistiske kommentarer på de sociale medier samt avis kommentarer. Der kan jeg kun give hende ret, vi har glemt hvordan man taler sammen, uden at et ”pling” fra mobilen distraherer samtalen eller lige pludselig bliver samtaleemnet hvad folk går og lægger op på deres Facebook side. Det første børene lærte engang, var at kravle, gå og derfra tale og kommunikerer med et andet individ. Det er nu blevet erstattet af, at små børn nu ved hvad en smartphone / tablet er, hvordan man tænder for den, eller endnu værre, så har forældrene proppet den ned til dem som det første for at trøste dem hver gang de hylledede eller skabte sig. Hvordan skal dette lille væsen lærer at udtrykke sig, visse interesse og opmærksomhed til andre mennesker, når de fra barns spæd har lært en helt forkert måde at have den demokratiske samtale på? Ikke nok med at dialogen langsomt siver ud, så formår folk ikke at behandle hinanden godt på internettet. Misforståelser bliver hurtigere til had, og det had bliver hurtigt til mobning og ofte voksen mobning. Børn lærer i en ung alder at det er meget nemmere at være grov overfor andre ved at mobbe hinanden online, og dermed ikke skal stå ansigt til ansigt med dem. Kigger man på den ældre generation er de måske dem der er værst, dem som de unge kigger og lærer fra. De har så travlt med at skrive de hadske kommentarer, at man nemt helt bliver forbavset over at det kom fra en voksen kvinde på 65 år.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver