Første stød: Luca 7,5 meter Jonas 8 meter Christoffer 8,9 meter
Kuglestød
https://www.slideshare.net/MeganAdams15/exercise-analysis
Glidekast med kugle (orange) Sidste stød: Luca 8,5 meter Jonas 9,7 meter Christoffer 9,8 meter Hvordan man holder den: man skal ikke holde på kuglen som fx en håndbold, man skal placere kuglen midt på de 3 midterste fingre led, men ikke på de yderste led, der risikerer man at brække sine fingere, de sidste 2 fingere lillefinger og tommelfinger bruger man til at gribe fat om kuglen. Når du holder om kuglen skal der være opspænd i underarmen, det hjælper med kastet. et godt trick til at se om man holder den rigtig er ved at vende sin hånd ned af, hvis den ikke falder til jorden er det fordi du holder den forkert.
Hvordan man kaster: når man kaster skal man have styr på sit greb på kuglen, placering af sin hånd, vinkel og placering af sin albue, balance, fodplacering info i et stød bliver albuen altid baghånden, modsat et kast hvor albuen kommer foran hånden
Man starter med at placere kuglen tæt på hagen, samtidig med at man bøjer sig sammen. Det er vigtigt, at man har ryggen til kaste retningen, og at vægten er på den forreste fod.
Det er gratis at oprette en konto