1 / 2 sider - klik for at bladre

Kulturel identitet og integration i Danmark

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 4
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kulturel identitet og integration i Danmark er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 2 sider (432 ord, ca. 2 min. læsning) og blev 12. juli 2026.

Denne opgave reflekterer over kulturel identitet og integration i Danmark. Den diskuterer vigtigheden af at huske sit mellemøstlige ophav og videregive traditioner som koranlæsning og faste. Samtidig fremhæves glæden ved at deltage i dansk kultur og forslaget om at undervise i forskellige kulturer i skolen.

Redaktørens vurdering
7 God
Personlig refleksion over kulturel identitet og integration. Opgaven er sammenhængende og giver et indblik i elevens tanker om at balancere to kulturer.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • dansk kultur
  • indvandring
  • integration
  • kulturel identitet
  • mellemøstlig kultur
  • religion
  • skole
  • traditioner

Jeg oplever nogle gange i skolen, at jeg ikke må tale arabisk. Det får mig til at føle, at jeg ikke må være den jeg er. Jeg er nemlig indvandrer. jeg føler mig som en indvandrer, fordi jeg har rødder fra mellemøsten. Mine forældre kom til Danmark med en kulturer som jeg også følger, fordi jeg blev opdraget til det. Mine forældre har fortalt mig meget om den mellemøstlig kulrurer det er derfor jeg og føler mig som en indvandrere. Ligesom en fra min klasse han er også indvandrer men han følger ikke det samme som mig, han spiller hele tiden dansk, derfor har han glemt hvor han kommer fra. Han har solgt sin sjæl.

Man må ikke glemme hvem man er og hvilken kultur, man har med sig, fordi den skal man give videre til sine egne børn. Det jeg vil give videre fra min egen opdragelse, til min egne børn er, at det er vigtigt at læse koran, faste og at bede. For eksempel så er det en tradition at vi altid sidder og spiser sammen i ramadan. Og når vi gør det, taler vi også godt sammen. Vi taler for eksempel om fodbold, hvordan samfundet er og om hvordan det går i skolen. Vi er altid høflig over for hinanden. Det er alt sammen noget jeg vil viderebringe.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver