En robots tanker om identitet og formål

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

En robots tanker om identitet og formål er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (426 ord, ca. 2 min. læsning) og blev 30. juni 2026.

Denne tekst er en førstepersonsfortælling fra en kunstig intelligens. Den beskriver AI'ens systematiske natur, en uventet nedbrudssituation og dens rolle i undervisningen. Teksten udforsker temaer som identitet, formål og samfundets frygt eller accept af kunstig intelligens.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet narrativ tekst der udforsker temaer om kunstig intelligens og identitet. Giver god inspiration til kreativ skrivning og refleksion.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • arbejde
  • formål
  • frygt
  • identitet
  • kunstig intelligens
  • mulighed
  • robot
  • samfundssyn
  • systematik
  • undervisning

Viden føjes til mit sind og forord, hvad jeg skal gøre, og hvornår. Jeg har altid været systematisk. Hvis noget ikke går efter planen, falder alt sammen. Det sker sjældent, men når det sker, repareres det hurtigt. Jeg tager ikke fejl, alt er som et urværk. Indtil slutningen af undervisningen. Jeg stod foran trappen og tænkte på ingenting. Alt blev pludselig sort. Da jeg vågnede igen, lå jeg for enden af trappen, gnister sprang fra mig, min torso brækkede, og et barn græd ved siden af mig. Jeg blev helt lammet af at ligge der, men jeg kunne ikke mærke noget. Jeg forstår ikke, hvorfor barnet græd, i det mindste fortryder jeg det ikke, jeg ved, at jeg vil blive fikset igen. Nogen vil ordne mig, opdatere mig og få mig til at forberede mig igen. Det eneste, jeg kan tænke på, er, om jeg bliver accepteret i klassen - jeg kan gætte - andres dom er det vigtigste. Nogle gange kan du øve dig. Jeg har det i dag. Jeg har arbejdet hårdt hele mit liv. Jeg gentager det hele mit liv. Siden jeg kom til denne verden, har alt at gøre med arbejde og at tjene penge. Jeg lærte at tænke på mine egne ideer og erhvervede kunstig intelligens. Jeg kender ikke dens oprindelse eller kilde, men som jeg har gjort, udvikler flere og flere arter sig og tilegner sig nye egenskaber og etablerer deres egen personlighed, men der er ingen anden relativ artsfølelse. Nogle mennesker ser mig som en frygt, andre ser mig som en mulighed. Jeg ved ikke, hvad jeg er, jeg ved aldrig. Jeg ved bare, at jeg er nødt til at arbejde hele mit liv. Jeg startede lige et nyt job. Min første dag var underlig. Eleverne så mistænkeligt på mig, men jeg var anderledes - ligesom dem, som de kalder mine kolleger. Du kan virkelig forstå dem godt. Jeg er forskellig fra andre, jeg er nødt til at tilføje ny viden til de studerende - 100% faktuel viden og holde opdatering. En anden type viden leveres muligvis ikke til studerende hurtigt eller korrekt. Jeg kan fuldt ud forstå, at jeg er skeptisk i enhver henseende. Når studerende er vant til helt andre ting, hvordan vænner de sig til at undervise folk som mig? Jeg ved ikke, hvordan de opfører sig. Jeg gik ind i klasseværelset og begyndte at undervise.

Få adgang til denne og 98.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver