1 / 13 sider - klik for at bladre

Stofmisbrug: årsager, typer og forebyggelse

  • Idræt
  • Uni el lign.
  • Afleveret til 7
  • 13 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Stofmisbrug: årsager, typer og forebyggelse er en idræt-opgave fra 2007 til Uni el lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 13 sider (3.083 ord, ca. 13 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave undersøger årsagerne til stofmisbrug, herunder social arv, gruppepres og lovgivning. Den redegør for forskellige stoffer som heroin og kokain, deres virkning og risici. Opgaven diskuterer også samfundsgrupper, handel med stoffer og politiske tiltag mod misbrug.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret opgave med problemformulering, hypotese og konklusion. Redegør for årsager til stofmisbrug og forskellige stoffer med relevante kilder.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • forebyggelse
  • gruppepres
  • heroin
  • kokain
  • lovgivning
  • misbrug
  • narkotika
  • samfundsgrupper
  • social arv
  • stofmisbrug

Hvad er årsagerne til at man kommer ud i et stofmisbrug?

Underspørgsmål:

Hvilke samfundsgrupper kommer oftest ud i et stofmisbrug?

Hvor bliver stofferne handlet?

Er der forskel på stofmisbrug?

Har omgivelserne nogen betydning for stofmisbrug, gruppepres eller venner?

Hvad gør de danske politikere, for at forhindre stofmisbrug?

Hvordan kan man komme stofmisbrug til livs?

Hypotese:

Vi forventer at resultatet vil blive som følgende:

Folk tager stoffer pga. social arv, gruppepres, at det er på mode i nogle samfundsgrupper, og at lovgivningen ikke er stram nok.

Indledning:

Vi har valgt at skrive om stofmisbrug, pga. at vi mener at det er et voksende problem, og at det er unge helt nede på vores alder, og det er lidt skræmmende. Som man kan se i problemformuleringen, har vi valgt at fokusere på hvorfor man kommer ud i stofmisbrug. Det vil vi finde ud af, fordi at hvis man ved hvordan misbrugerne kommer ud et misbrug, kan det måske forebygges. Vi vil undersøge det ved at søge på internettet og i bøger. Vi vil skrive noget om stoffer generelt, og så noget om hvert enkelt af de mere kendte stoffer.

Brødtekst:

Stofmisbrug gælder ikke kun et stof, men mange.

Generel information om stoffer:

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver