Mange danskere er godt kar over at julen bliver en tid med lidt ekstra kalorier. Men hvad er det egentlig der for os til at ændre spisevaner i julen?
Sult og mæthed reguleres vha. to centre der sidder i hjernen. Der er stor forskel på sult og mæthedsgrænsen hos personer. Nogle producerer mange mæthedssignaler, dvs. at de ikke behøver at spise nær så meget som, f.eks. en person der ikke producerer så mange. Dermed har disse personer også lettere ved at holde vægten. De som har sult-følelsen hele tiden bliver derfor nødt til at tænke over det de indtager.
Hvis man ikke holder nøje regnskab med hvad der indtages, så risikerer man at blive fed.
Både sult og mæthed påvirkes af fysiologiske faktorer, især af synssansen og lugtesansen.
Vi kender vel til at man bliver sulten når lugten af andesteg spreder sig i huset.
Det samme sker når man så øser op på tallerkenen. Det er tit at man taler om at det er øjnene der styrer hvor meget der skal op og ligge på tallerkenen. Med henhold til dette er det igen afgørende hvem man er.
Mæthed kan opdeles i forskellige faser.
Den indtrædende mæthed er der hvor man sidder og spiser og spiser og til sidst er man så mæt, så man ikke kan få mere ned. Når mavesækken er spilet ud bliver der sendt signaler til hjernens mæthedscenter.
Det er gratis at oprette en konto