Først tog vi gassen og fyldte i nogle reagensglas, hvor vi lavede nogle forskellige forsøg. Vi tog en brændende tændstik og puttede den ned i en af glassene og gassen slukkede den. Derefter prøvede vi med en glødende pind og gassen slukkede også den. Hvis man putter CO2-indikator i, forbliver den rød – dvs. det ikke er kuldioxid. Gassen lugtede ikke af noget. Ved disse forsøg fandt vi frem til at vores gas var nitrogen.
Opbygningen af nitrogen:
Nitrogen-molekylet er opbygget af 2 nitrogen-atomer, som er grønne. Nitrogens formel er derfor N2. På dansk hedder Nitrogen kvælstof, fordi den kan kvæle ild.
Nitrogenets egenskaber:
Nitrogenet eller kvælstoffet, som det kaldes på dansk, kan bl.a. kvæle ild og gløder.
Navn(e):
Nitrogen
Kemisk symbol:
N
Atomnummer:
7
Atommasse:
14, g/mol
Grundstofserie:
Ikkemetal
Gruppe:
15
Periode:
2
Blok:
p
Elektronkonfiguration:
1s2 2s2 2p3
Elektroner i hver skal:
2,5
Atomradius:
65 pm
Kovalent radius:
75 pm
Van der Waals radius:
155 pm
Påvisning af nitrogen:
Man kan altid finde ud af, at det er nitrogen ved at lave en række forsøg. F.eks. Finde ud om gassen har farve, eller om den lugter. Hvis den ikke har farve eller lugt, er det nitrogen. Men der er også en række andre forsøg, som man kan lave for at finde ud af, om det er nitrogen, eller en anden gas.
Det er gratis at oprette en konto