1 og 2. Definition af salte : fremstilling af salt i syre og base
Et salt består af et metal + en syrerestion.
Et glas med saltsyre og en 10 ml sprøjte ned i glasset. Og i et andet glas hældes der NaOH, og en 10 ml sprøjte. Derefter overføres 5 ml HCL til et tredje glas, kaldt T. Læg et lillestykke indikatorpapir ned i, hvad er pH?
Fyld NaOH-sprøjten med 10 ml. Dryp basen til syren, dråbe efter dråbe. Stop når opløsningen er neutral, det er svært at ramme ’ækvivalentpunktet’. Men man skal være tilfreds hvis farven skifter fra rød til blå. Kontrollere hvor meget NaOH der skal bruges til at neutralisere 5 ml HCL.
Tag indikatorpapiret op. Opløsningen er blevet til saltvand.
Anbring glas T på ild og inddamp opløsningen ved svag varme. Når vandet er væk, er der kun salt tilbage.
Reaktionsskema: HCL + NaOH NaCl + H2O
På ionform: H+ + Cl- + Na+ + OH- Na+ + Cl- + H2O
Saltsyre natriumhydroxid natriumklorid vand
Titreres en stærk syre med en stærk base er reaktionen kun en dannelse af vand ud fra OH- og H+. Temperaturstigningen sker på grund af det.
3. I en lille lerskål skal der FeCl3(jernchlorid) i pulverform. Sættes i et kredsløb med en pære på 6V. Nede i den lille skål skal jernstangen røre ved pulveret. Sæt strøm til.
Det er gratis at oprette en konto