1 / 5 sider - klik for at bladre

Royal Greenlands markedsføringsstrategi og Minerva-modellen

  • Afsætning
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Royal Greenlands markedsføringsstrategi og Minerva-modellen er en afsætning-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 5 sider (1.344 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 9. december 2010.

Denne opgave analyserer Royal Greenlands markedsføringsstrategi for at udvide omsætningen på det danske marked. Den anvender Minerva-modellen til segmentering og anbefaler målretning mod de blå og grønne segmenter. Desuden gennemgås de 4 P'er (produkt, pris, promotion, distribution) i relation til Royal Greenlands produkter og brand. Opgaven diskuterer også dagligvarekædernes rolle og brandets betydning.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Analyserer Royal Greenlands markedsføringsstrategi med Minerva-modellen og de 4 P'er. Giver et godt overblik over segmentering og produktpositionering.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 4 p'er
  • brand
  • dagligvarekæder
  • fiskeprodukter
  • forbrugeradfærd
  • markedsføring
  • minerva-modellen
  • royal greenland
  • segmentering

Royal Greenland (RG) ønsker at udvide deres omsætning på det danske marked. De ønsker at gennemføre en markedsføringskampagne på baggrund af segmentering, som det fremgår af Minerva-modellen.

Man kan argumentere for valg af alle 4 gruppe. Og over tid bør markedsføringen udvides / tilrettes så den kan ramme flere grupper.

Jeg vil anbefale at RG vælger at målrette deres markedsføring mod de blå og grønne segmenter.

Minervamodellen opg. 1

Blå: Er de moderne og materialistiske mennesker. De ville være en god målgruppe for Royal Greenland af mange grunde. Deres høje forbrug er selvfølgelig en fordel, men det er det for de fleste firmaer. De har en høj selvtillid hvilket også kan medvirke til at mange ikke er bange for at prøve noget nyt, som f. eks nogle af Royal Greenlands færdig lavede produkter. De har tit en god karriere, hvilket giver dem pengene til deres høje forbrug, men også gør at de tit har travlt. Travle mennesker har tit brug for et hurtigt måltid og der er Royal Greenlands færdige produkter igen rigtig gode. For tiden er det blevet ”moderne” at spise fisk, hvis man f. eks har gæster er fisk en ting som mange gerne vil servere, plus det også er en ting der er blevet meget normalt at spise til hverdag. Det skyldes bla. sundhedsstyrelsens anbefaling om, at man skal spise fisk flere gange om ugen. De blå mennesker vil gerne være med på moden, og det gælder også på fødevarer delen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver