”Forestil dig at du er Klavs Becker-Larsen på vej mod toppen af Mount Everest. Skriv hans dagbog fra nogle forskellige dage på ekspeditionen”
Kære dagbog
Dag 1 kl 09:00. Dato 5/3 1951
Jeg er på vej mod Mount Everest det er den 5 marts 1951. Jeg er lige ankommet til Darjeeling og Himalayas hvide tinder. De to lande som omgiver Everest, Nepal og Tibet, var på grund af politiske uroligheder lukkede for fremmede: Mine chance for at få tilladelse til at bestige bjerget er begrænset. På Trods risikoen for at få stukket øjnene ud eller blive smidt bagbundet i floden, bestemte jeg mig for at prøve både at få fat i tolk og en sherpaer (bærere). Og ved hjælp af snilde, bestikkelse og historier om, at jeg er ingeniør og skulle undersøge muligheder for vandkraft, snor jeg mig uden om myndighederne.
Dag 2 kl 11:00. Dato 6/3 1951.
Min lille ekspedition Rongbukdalen Tibet, Everest tårnede sig op foran os, og jeg forsætter mit togt, presset af tiden og den kommende monsunregn, som ville gøre ethvert forsøg på at nå toppen umuligt. 6.400 meter oppe i himlen skal vi forcere en 600 meters høj hængende gletsjer. Vi har intet reb til at binde os med, og sherpaerne klagede over at jeg huggede for små trin i isvæggen >>jeg havde støvler polstret med lammeskind i størrelse 47; vi har ikke været mere end højst 42, så det måtte være nok. Det er uhyggelig anstrengende i den tynde luft i flere tusinde meters højde – jeg kunne hugge et trin ad gangen og så puste ud, inden jeg havde kræfter til at sætte foden op i det og begynde på det næste<<. Der begynder at samle sig mørke skyer. Sherpaerne vurderer at der er en storm på vej. De ville redde sig selv ned fra bjerget, inden vindstødene gør det. Jeg ville op, men gudinden på verdens tag ønsker det åbenbart ikke besøg , for i det samme rev et vældigt klippe stykke sig ned ad bjergsiden i retning af klatrerne
Det er gratis at oprette en konto