1 / 3 sider - klik for at bladre

Titrering af syrer og baser

  • Fysik
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Titrering af syrer og baser er en fysik-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (488 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 28. oktober 2012.

Denne opgave beskriver et kemiforsøg om titrering, hvor formålet er at neutralisere forskellige syrer med en base. Den indeholder et teoriafsnit om syrer og baser, reaktionsligninger, materialeliste og en detaljeret forsøgsbeskrivelse. Resultaterne præsenteres i skemaform, efterfulgt af en konklusion om neutralisation.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret og komplet laboratorierapport med teori, forsøgsbeskrivelse, resultater og konklusion. Giver god indsigt i titrering af syrer og baser.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • base
  • eddikesyre
  • kemisk reaktion
  • natriumhydroxid
  • neutralisation
  • ph-indikator
  • saltsyre
  • svovlsyre
  • syre
  • titrering

Formålet med forsøget er at neutralisere en base og en syre ved at blande dem.

Teoriafsnit:

En base er et stof der kan optage H+-ioner. Base-ioner indeholder i næsten alle tilfælde OH-.

En syre er et stof der kan afgive H+-ioner. Syre-ioner indeholder i næsten alle tilfælde H+.

Når man blander en syre og en base, kan de, ved en kemisk reaktion, neutralisere hinanden.

Eks.

HCl + NaOH H2O + NaCl

Saltsyre(syre) + Natriumhydroxid(base) Vand og Køkkensalt

Både vand og køkkensalt er neutralt.

Reaktionsligninger:

HCl + NaOH H2O + NaCl

H2SO4 + (2)NaOH (2)H2O + NaSO4

CH3COOH + NaOH H20 + NaCH3COO

Materialeliste:

1 stativ

1 burette m. slange og klemme

1 bægerglas

1 stykke hvidt papir til at ligge under bægerglasset

1 dråbe Phenolphthalein indikator

15 ml HCl

15 ml H2SO4

15 ml CH3COOH

Natriumhydroxid(NaOH)

Forsøgsopstilling:

Forsøgsbeskrivelse:

Vi stillede stativet op og fastgjorde buretten. I buretten havde vi fyldt 25 ml natriumhydroxid(NaOH) i. Vi satte slangen på buretten og klemmen på slangen, så basen ikke løb ud. Under buretten havde vi stillet et bægerglas, med 5 ml Saltsyre og en dråbe Phenolphthalein i. Under bægerglasset havde vi lagt et hvidt stykke papir, for tydeligere at kunne se farveskiftet.

Vi tilsatte lige så stille NaOH fra buretten, ned til de 5 ml HCl i bægerglasset. Vi sørgede hele tiden for at væsken i bægerglasset var godt blandet, for at kunne få et så præcist resultat som muligt. Da vi nåede ned til de 4,7 ml NaOH, skiftede væsken drastisk farve, fra klar til pink.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver