Forklar afstemningen af reaktion nr 2 fra mini-øvelsen Redoxreaktioner – mangans oxidationstrin. Jeg bruger de fem trin for at afstemme reaktionen:
Tildeler Oxidationstal
Oxidationstal ændring mellem rektant og produkt: der er 2 forskelle ved den ene og -1 ved de andre
Ganger modsat koefficienten
Ser på den samlede ladning på hver side
Afstemning med H+/H2O eller OH-/H2OOg så kommer den til at se således ud:
-4 -> -6 -6
1* SO32-(aq) + 2*MnO4-(aq) + 2OH 1*SO42-(aq) + 2* MnO42- + H2O -2*3=-6 -2*4=-8 -2*4=8 -2*4=8 S=4 Mn=7 S=6 Mn=6
Derudover skal der redegøres for nedenstående reaktion observeret på klassen. Billeder fra reaktionen findes på fronter.
Petriskål.
Der er placeres hhv. et jernsøm, et jernsøm omviklet med lidt kobbertråd samt et jernsøm fastklemt i et bøjet zinkstykke.
Der hældes rustindikator over metalstykkerne. Rustindikatoren indeholder NaCl der øger ledningsevnen, samt K3Fe(CN)6 og phenolphtalein der påviser henholdsvis Fe2+ og OH- ved blå og rød farve. Reaktionen mellem de nævnte metalstykker og rustindikator-opløsningen observeres i ca. 12 min
Opgave: Observer og beskriv farvedannelsen og forklar observationerne. Husk at inkludere spændingsrækken.
Jeg kan se på billedet neden under at når Fe, Cu og Zn reagere, bliver det lyserødt. Zn er den mest reaktionsvillige sammen med Fe. Zn er også den mest reaktionsvillige ifølge spændingsrækken.
Det er gratis at oprette en konto