Grundforløbsprojekt
HG1
5/19/2014
Patrick HansenTobias Vemmelund [NAVN A]
Indhold
Indledning2
Ansvar for miljøet:3
Regler for ansatte:3
Passe tiderne:3
Produktionen:4
CSR strategi:4
Økonomi:4
Arbejdsforhold:4
Miljø og klima:4
Gallups kompas5
Hvilke behov skal vores vare dække?6
Skitse og tekst7
Pressemeddelelse8
SWOT-Analyse9
Virksomheden idé opgave 1110
Diskutere hvordan virksomheden vil kunne måle resultatet af omlægningen til bæredygtighed?11
Hvilke former for globalisering er der?11
Opgave 14Fejl! Bogmærke er ikke defineret.
positive og negative sider12
Konklusion13
Indledning
Da vi skulle vælge en virksomhed, valgte vi Langeskov Planteskole, da vi mener at der ikke er mange plantecentrer som er bæredygtige og det er nogle af de virksomheder som faktisk skader miljøet meget. For plantecentrer skal bruge meget strøm og vand, det vil vi gerne løse så vi med Langeskov Planteskole bliver bæredygtige og tænker på miljøet.
Vi vil komme ind på genbrug og bruge naturen til at få energi og vand.
Samtidig med, at skabe en bæredygtig virksomhed vil vi også skabe en endnu bedre økonomi, ved hjælp af de nye tiltag vi vil lave.
Langeskov plantecenter vil gøre alt for, at skabe et godt og solid image.
Ansvar for miljøet:
vi skal passe meget på vores miljø og derfor vil vi formindske vores forbrug af kemikalier, vand og energi. Vi vil ikke bruge konventionelle metoder. Det vil sige, at vi ikke vil bruge kemikalier som skader miljøet. Vi vil opsamle regnvand, som vi kan bruge til planter, så vi sparer mange penge i perioder. For at spare energi installere vi solceller og en enkelt vindmølle, men ikke de største. En vindmølle som passer til vores behov.
Det er gratis at oprette en konto