Side 1 af 4

Emneopgave nr. 5

Emneopgave nr. 5 er en matematik-opgave, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 4 sider (721 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 15. september 2017.

  • Matematik
  • Karakter 10
  • 4 sider PDF
  • 6 downloads

Skribentens beskrivelse af Emneopgave nr. 5

Ole har siden den 1. juli 1996 sparet op til køb af en bil, og han har derfor hver måned indsat 600 kr. på en konto i banken. Kontoen bliver forrentet med 0,25 % pr. måned. Ole beslutter sig for at købe bilen den 1. juli 1999. Efter indbetalingen den 1. juli 1999 (efter 37 indbetalinger) ønsker han at gøre kontoen op.

Uddrag fra opgaven

Emneopgave Nr. 5: I tilknytning til emnet rentes- og annuitetsregning skal eleverne individuelt udarbejde en emneopgave, der skal indeholde de centrale dele af emnet som anført nedenfor. Del 1: Teori: Afsnit 8.2, 8.3, 8.4 og 8.5 i bogen (Matematik C) kan benyttes til at beskrive følgende: 1) Angiv fremskrivningsformlen, forklar de indgående symboler i formlen og gør rede for, at forrentning af en kapital følger en eksponentiel udvikling. Formlen gælder kun for engangsbeløb, der hæves eller indsættes k(n)=k0?(1+r)n f(x)=b?(1+r)x k(n): Slutkapital k0: Startkapital r: Renten i decimal n: Antal terminer Eksempel Der indsættes 1000 kr. på en konto. Renten er

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver