1 / 10 sider - klik for at bladre

Analyse af flyttekasser.nu og købsadfærd

  • Afsætning
  • 10. klasse
  • Afleveret til 7
  • 10 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af flyttekasser.nu og købsadfærd er en afsætning-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 10 sider (1.820 ord, ca. 8 min. læsning) og blev publiceret 13. februar 2019.

Denne afsætningsopgave fokuserer på flyttekasser.nu, et firma der sælger flyttekasser. Den indeholder en produktbeskrivelse, en analyse af købsadfærd baseret på en case med Mia, samt en markedsanalyse og markedsføringsplan. Opgaven behandler både B2C og B2B købsbeslutningsprocesser.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velstruktureret afsætningsopgave med analyse af produkt, købsadfærd og markedsføring. Indeholder relevante faglige begreber og en case-analyse.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • afsætning
  • b2b
  • b2c
  • behovsanalyse
  • flyttekasser
  • købemotiver
  • købsadfærd
  • købsbeslutning
  • markedsanalyse
  • markedsføring

0.1 Mit produkt er en helt almindelig flyttekasse fra flyttekasser.nu, som også man kan se, så står der flyttekasser.nu på siden, samt hvem den er leveret af og hvilken slags det er (PRO). Den er af brun pap, teksten flyttekasser.nu er med grøn, og lidt af teksten er med sort. Dette er en ekstra stærk flyttekasse.

Nederst på flyttekassen er der to håndtag – men ellers er flyttekassen meget simpel.

Flyttekassen kan pakkes sammen til et fladt stykke pap, og så kan den bygges op til en flyttekasse.

Den er 58 cm x 38 cm x 38 cm. Flyttekasser.nu sælger denne flyttekasse både på nettet, og sælger hovedsageligt i Jylland.

1.1 En eftermiddag kommer Hans hjem fra arbejde, han sidder og snakker med sin niece (Mia) på 20 år, som spiser en varm rugbrød (fysisk behov). Mia fortæller Hans, at hun gerne vil til at flytte hjemmefra, men ikke helt ved hvor det skal være hen – og hun ville helst ikke bo alene i første omgang, hun ville gerne bo med en veninde (kulturbestemte behov + sociale behov). Hans (initiativtager) forslår, at hun flytter sammen med sin veninde, der bor tættere på byen. Men niecen ved ikke helt, om det er en god ide, om hun overhovedet kan lide at bo i byen. Da lillesøster Mille hører det, (influenten) fortæller hun, at hun har en legekammerat, der også bor inde i byen, og at Mille godt kunne tænke sig at bo derinde også.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver