1 / 5 sider - klik for at bladre

Studietur til Berlin: Rejseplan og praktisk information

  • Matematik
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Studietur til Berlin: Rejseplan og praktisk information er en matematik-opgave fra 2020 til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 5 sider (1.061 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 4. juli 2026.

Denne opgave indeholder en detaljeret rejseplan for en studietur til Berlin for en 9. klasse. Dokumentet beskriver dagsprogrammet med besøg til historiske steder som Brandenburger Tor, Stasi museet og Holocaust Memorial. Praktisk information om indkvartering, madpenge, lommepenge og regler for opførsel er også inkluderet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Detaljeret og velstruktureret rejseplan for en studietur til Berlin. Indeholder omfattende praktisk information og dagsprogram, som kan inspirere andre.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
12
  • 9. klasse
  • berlin
  • historie
  • praktisk information
  • rejseplan
  • skoleudflugt
  • studietur
  • tyskland

Dag:

Dato:

Kl.:

Program:

Mandag

10. august

06.50

10.25

11.20

11.50

12.25

13.30

21.00

22.00

Vi mødes på Nykøbing Station HUSK GOD MADPKKE

Afgang med toget mod Holbæk

Ankomst Holbæk

Afgang Holbæk (Vi skal til Hovedbanen)

Ankomst København H

Afgang mod Helsingborg (Vi skal af i CPH lufthavn)

Ankomst i CPH lufthavn

Bagageindlevering åbner:

Efter check in og aflevering af lærerenes kuffeter går vi samlet gennem sikkerhedskontrollen. ”På den anden side” kontrollerer vi lige skærmene for at se, hvilken retning vi skal i. Herefter tid på egen hånd i taxfreeområdet. –Men gå nu i retning af gaten!

Bagaget må være 56*45*25cm, ubegrænset vægt.

ALLE er ved Gaten. Da vi IKKE har bestilt faste sæder, er den bedste mulighed for at sidde samlet, hvis vi står sammen.

Gaten lukker

Afrejse med Easy Jet (XXX)

Ankomst til Tegel Lufthavn

Efter modtagelse af bagage går vi ud til bussen, som kører os til hotellet.

Når vi kommer tilbage til hotellet er der indlogering på værelserne.

Vi afleverer vores bagage.

Vi går en tur og lærer vores nærområde at kende.

Aftensmad er på egen hånd. Man er dog velkommen til at gå med Maria og Helle (Altid)

Alle er på Hotellet. Hvis der er en opholdsstue er man velkommen der, og man må besøge hinanden på værelserne.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver