1 / 2 sider - klik for at bladre

Forpligtelse: en personlig refleksion over ansvar og pres

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Forpligtelse: en personlig refleksion over ansvar og pres er en dansk-opgave fra 2021 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (802 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 18. maj 2026.

En personlig refleksion over begrebet forpligtelse, der udforsker dets mange facetter i hverdagen. Opgaven diskuterer forpligtelser i familien, blandt venner og i samfundet, med fokus på både de positive aspekter som aftaleoverholdelse og de negative som pres og manglende valgfrihed. Inkluderer personlige eksempler og en perspektivering til Yin og Yang.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet personlig refleksion over forpligtelse med gode eksempler og en klar argumentation. Giver inspiration til emnet.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • ansvar
  • familie
  • forpligtelse
  • personlige valg
  • pres
  • refleksion
  • samfund
  • yin og yang

i forpligter os til ting hele tiden. Forpligtelser i familien, blandt vennerne, på skolen, på arbejdet, i samfundet, i Danmark, i verden. Alt er en stor forpligtelse. Jeg vil nu sige at forpligtelsen til familie er størst. Hvilket nok er et problem, da du ikke selv vælger din familie (i hver fald ikke dine søskende, forældre, bedsteforældre, onkler osv.) Det er mærkeligt at man ikke for lov selv at vælge dem men skal bruge allermest tid med. Synd er det især for børn, for de har intet valg overhovedet, hvad angår deres forældre, som de er tvunget til at leve med. Mange børn er tvunget til at leve med voksne, som ikke er egnet til at være forældre. Problemet er at fordi det nemlig er deres forælder åbner de ikke munden og fortæller, at de ikke har det godt. Det er forpligtelsens skyld. Børnene der føler en forpligtelse til deres forældre. Men hvad er forpligtelse helt præcist? Når du slår ordret forpligtelse op i en ordbog, står der ”det at man binder sig (eller føler at man binder sig) til at gøre noget bestemt” Det er ikke børnenes valg at de er bundet til deres forældre.

Forpligtelse er dog ikke altid en dårlig ting. I mit tilfælde er det begge dele. Både godt og skidt. Lad os ta´ det gode først, som jeg plejede at gøre i børnehaveklassen, hvor jeg altid spiste den mad med bedst pålæg på først. Jeg tænkte at jeg skulle starte med det der var bedst, for tænk nu hvis jeg ikke var mere sulten efter den første mad. Så ville jeg aldrig få den gode mad. Forpligtelse for mig kan være godt i mine sociale netværk. Det er grunden til jeg kommer til arrangementer, fordi vi alle i vores ”gruppe” har en forpligtelse i at møde op og sprede god stemning.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver