Side 1 af 3

Rødbede og alkoholblanding: forsøg med cellemembraner

Rødbede og alkoholblanding: forsøg med cellemembraner er en kemi-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren -. Opgaven fylder 3 sider (385 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 16. juni 2026.

  • Kemi
  • 1.g el. lign.
  • Karakter -
  • 3 sider PDF

Skribentens beskrivelse af Rødbede og alkoholblanding: forsøg med cellemembraner

Denne rapport beskriver et forsøg, der demonstrerer alkohols evne til at opløse fedtstoffer i cellemembraner. Gennem en række blandinger af sprit og vand undersøges, hvordan stigende alkoholprocenter påvirker rødbedeceller og frigivelsen af betacyanin. Resultaterne viser en klar sammenhæng mellem alkoholkoncentration og cellemembranens nedbrydning.

Uddrag fra opgaven

Rødbede og alkoholblanding forsøg Formål: Formålet med forsøget er at vise at alkohol kan opløse fedt, og henholdsvist hvor meget alkohol der skal til. Beskrivelse af fremgangsmåden: skær en rødbede i tern ca. 1cm. læg rødbederne i et bægerglas med vand og rører rundt. Skift vandet mindst 3 gange til rødbederne ikke aftager mere farve. Derefter lig rødbederne over på en serviet for at tørre dem. tag så 5 bægerglas med sprit og vand i efter skemaet. læg så 2 rødbede terninger i hvert bægerglas i 10min. hæld derefter væsken fra bægerglassene over i en cuvette, så man kan måle

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver