1 / 4 sider - klik for at bladre

Brancheanalyse af den danske optikerbranche

  • Afsætning
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Brancheanalyse af den danske optikerbranche er en afsætning-opgave fra 2024 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 4 sider (1.327 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 26. maj 2026.

Denne opgave indeholder en brancheanalyse af den danske optikerbranche. Den indledes med en markedskarakteristik og identificerer konkurrenterne ved brug af konkurrencetragtmodellen. Herefter analyseres branchen med Porters 5 Forces, og der konkluderes med en styrkevurdering af konkurrencen. Opgaven beskriver markedsandele for store kæder som Louis Nielsen og Synoptik.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid brancheanalyse af optikerbranchen med anvendelse af Porters 5 Forces og konkurrencetragtmodellen. Giver god indsigt i konkurrenceforholdene.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • afsætning
  • brancheanalyse
  • konkurrence
  • konkurrencetragtmodellen
  • louis nielsen
  • markedsanalyse
  • optikerbranche
  • porters 5 forces
  • synoptik

Opgave 3 - Analyser konkurrencen i den danske optikerbranche.

Denne analyse vil indledes med en kortfattet markedskarakteristik hvor der inddrages relevant information om produkt, udbydere, efterspørger og geografi. Denne karakteristik har til formål at definere optikerbranchen. Derefter identificeres konkurrenterne, ved brug af konkurrencetragtmodellen. Herefter analyseres optikerbranchen med anvendelse af Porters 5 Forces. Tilslut konkluderes med en styrkevurdering.

Markedet kan karakteriseres ved at omfatter udbydere af både serviceydelser og fysiske produkter, kerneydelsen er syns- og sundhedstest mens briller og kontaktlinser som enkelt køb eller på forskellige abonnementer, samt rådgivning kan ses som periferiydelser. Kun virksomheder der tilbyder alle disse elementer og har specialiseret viden og uddannelse inden for øjenpleje og synskorrektion, er en del af optikerbranchen.

Udbyderne på marked er derfor forskellige landsdækkende forhandlere. F.eks. Louis Nielsen som var den første udbydere der solgte kontaktlinser på abonnement. De har en markedsandel på 44%, hvilket gør dem til markedsledere. Samt Synoptik, der har en markedsandel på ca. 17%, som er efterfulgt af Profil optik med 9%, Thiele med 6% og til sidst Nyt syn med 3%. Men også de mindre optikerkæder og selvstændige optikere, som har enkelte eller få butikker, disse dækker de resterende 21% af markedet.

Kunderne på optikerbranchen består af flere forskellige aldersgrupper. Hvor 60% af den danske befolkning over 12 år bruger briller. Førstegangskøbere som findes i aldersgruppen 35-45 år, har ikke en præference for optiker, og vælger deres første optiker ud fra udvalget af stel. Til forskel for ældre brillebrugere, som har tendens til at have en højere butiksloyalitet. Derudover er der sket en ændring i tendensen hos kundernes behov og kriterier, som førhen havde fokus på pris, men nu også lægger mere vægt på udvalg, kvalitet, professionalisme og service.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver