1 / 3 sider - klik for at bladre

Titrering af eddike

  • Kemi
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 4
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Titrering af eddike er en kemi-opgave fra 2009 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 4. Fylder 3 sider (370 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 27. juli 2010.

Denne rapport beskriver et forsøg med titrering af husholdningseddike. Formålet er at bestemme indholdet af eddikesyre ved hjælp af både kolorimetrisk og potentiometrisk titrering. Opgaven gennemgår teori, reaktionsskema, anvendelse af phenolphthalein som indikator, og præsenterer beregninger for stofmængde og masseprocent af eddikesyre.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid kemirapport om titrering af eddike med klar teori, reaktionsskema og beregninger af stofmængde og masseprocent. God struktur og faglig substans.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • eddikesyre
  • husholdningseddike
  • kemi forsøg
  • koncentration
  • masseprocent
  • ph-måling
  • phenolphthalein
  • syre base titrering
  • titrering
  • ækvivalenspunkt

Formålet ved forsøget er at bestemme indholdet af eddikesyre i husholdningseddike og finde ækvivalentpunktet. Det sker ved en kolorimetrisk titrering og ved en Potentiometrisk titrering.

Teori

Ved titrering af en syre prøver man forsigtigt at tilføje en base til den, indtil man finder ækvivalentpunktet. Ækvivalenspunktet er det tidspunkt hvor syren og basen opløser hinanden og tilbage er der vand og salt. Ved titrering er der meget svært at ramme det punkt, det kan skille ved bare en dråbe. Hvis man bare tilføjer lidt for meget base til en syre i en titrering, bliver blandingen basisk.

I vores tilfælde skal vi finde ud af indholdet af eddikesyre (CH3COOH) i husholdningseddike ved hjælp af en titrering. Basen vi tilføjer i vores titrering natriumhydrogxid (NaOH).

0,1 M NaOH

Titreringens reaktionsskema: CH3COOH + NaOH CH3COONa+ H2O

Fortyndet husholdningseddike og phenolphthalein

Husholdningseddiken fortyndes med demineraliseret vand og blandes sammen med phenolphthalein. Phenolphthalein bliver brugt som en indikator, da vi skal lave en kolorimetrisk titrering, som betyder titrering med indikator. Phenolphthalein forbliver farveløs indtil ca. pH 8,2. Så når man blander phenolphthalein med den fortyndede husholdningseddike er blandingen farveløs indtil man ca. rammer ækvivalenspunktet. Vi bruger også et pH-meter så vi kan notere os omkring hvad pH er ved forskellige tilføjelser af NaOH. Til sidst kan der blive lavet en titrerings kurve som vil vise hvor pludseligt det skifter fra en syre til en base.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver