1 / 3 sider - klik for at bladre

Identifikation af alkohol via densitet og kogepunkt

  • Kemi
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 02
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Identifikation af alkohol via densitet og kogepunkt er en kemi-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 02. Fylder 3 sider (321 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 25. juli 2010.

Denne laboratorierapport beskriver et forsøg med formål at identificere en alkohol. Gennem måling af densitet, opløselighed i vand og kogepunkt bestemmes den ukendte alkohol. Rapporten inkluderer teori, apparatur, fremgangsmåde og resultatbehandling, hvor butan-1-ol identificeres og molarmasse beregnes.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret laboratorierapport med klar fremgangsmåde, resultater og beregninger. Giver god indsigt i identifikation af alkoholer.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • alkohol
  • butan-1-ol
  • densitet
  • kemi eksperiment
  • kogepunkt
  • laboratorierapport
  • opløselighed
  • organisk kemi

Formålet med dette forsøg er at bestemme en alkohol ud fra densitet, opløselighed og kogepunkt

Teori:

Det gælder generelt, at en længere karbonkæde vil give et højere kogepunkt. Derfor har forskellige alkaner også forskellige kogepunkter. En større kontaktflade mellem de enkelte molekyler vil gøre de intermolekylære kræfter stærkere jo længere molekylet er. Den polære binding mellem C og H og det elektronnegative har en stor betydning for de forskellige alkoholer – specielt dem med korte karbonkæder.

Apparatur:

10 mL måleglas, vægt, destillationsudstyr inkl. Termometer, bunsenbrænder

Kemikalier:

Ethanol, propan-1-ol el. butan-1-ol

Sikkerhed:

Briller bæres under forsøget, og forsøget udføres under punktudsugning.

Fremgangsmåde:

Først afmåles der 10 mL. alkohol og derefter bestemmes massen af de 10 mL.

De 10 mL. Alkohol overføres til destillationskolben.

Nu tilsættes ½ teskefuld pimpsten for at forhindre en stødkogning.

Ved forsøgets start skal kølevandet være tændt. Det skal løbe nede fra og op. Til sidst skal termometeret være korrekt monteret. Alkoholen opvarmes og bringes i kog. Alkoholen skal forsat være i kog indtil dampene når svalerøret. Når temperaturen på dampene har været konstant i ca. 1 min. Noteres denne. Bland det destillerede stof med ca. 10 mL. vand og se hvad der sker kan ikke blandes – klart skel mellem vand og alkohol. Alkohol øverst da massefylden er mindst

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver