JBS Undertøj A/S blev etableret i 1939 af Jens Bjerg Sørensen, hvis initialer også gav navnet JBS. I dag er ejerskabet af firmaet overdraget til sønnen Claus Bjerg Sørensen, som nu har aktiemajoritet i virksomheden. Pga. deres alternative/provokerende markedsføring og enestående design og kvalitet, står JBS meget stærkt i forhold til deres konkurrenter på markedet og det gør at de er et populært brand.
Problemstilling 1:
JBS er nået et stilpunkt, hvor de ikke rigtig kommer videre. Nettoomsætningen øges lidt år for år, så derfor har de brug for, at sikrere deres indtjening i fremtiden på grund af øget konkurrence på markedet.
L1: Lave en kollektion, der fx hedder ”JBS Women” ligesom deres kollektion ”JBS Men”. De kunne markedsføre deres nye pigeundertøj i kvinde blade som Women og Bazar. L2: JBS kunne satse på at få kendte personer til at medvirke i deres reklamer. De kunne fx bruge dem de sponsere. (FC. Midtjylland.) Derved ville forbrugeren genkende holdet. Og JBS ville kunne få nye kunder, altså ændre ved deres målgruppe, samt få mere reklame ud af det.
V1. L1: Det eneste sted hvor JBS sælger til piger er igennem deres produkt linje Olympia maraton. Men igennem JBS Women, som ligger tæt op af mændenes model, vil der være større mulighed for at mærket, JBS bliver mere udbredt bland befolkningen. Dette vil kunne få deres nettoomsætning til at stige yderligere, hvis denne idé bliver vedtaget. V2. L2: Dette vil være en god idé, da JBS allerede er, sponsor for FC Midtjylland.
Det er gratis at oprette en konto