Formålet med dette forsøg er, at finde ud af hvordan reaktionshastigheden afhænger af koncentrationerne.
Teori
Det er meget forskelligt hvor hurtigt en reaktion forløber, og der er mange faktorer, som kan påvirke reaktionshastigheden. Blandt andet; hvilke stoffer der reagerer med hinanden, koncentrationerne, temperaturen, katalysatorerne eller kontaktoverfladen. I dette forsøg har det været koncentrationerne, vi har varieret med, og alle væskerne skulle derfor have den samme temperatur, som var ved stuetemperatur. Persulfationer reagerer med iodioner:
S2O82- + 2I-? 2SO42- + I2 (1)Vi har på forhånd antaget, at reaktionen mellem persulfationer og iodidioner har følgende type hastighedsudtryk:
v = k * S2O82-m * I-n
Eksponenterne m og n i ovenstående reaktionsudtryk vil senere blive bestemt. Reaktionshastigheden som mindskelsen af persulfatkoncentrationen pr. tid bliver derfor defineret nedenfor:v = -?[S2O82-] / ?t
Når koncentrationen er formindsket med 4,00*10-4 M bliver reaktionsblandningen pludselig blå. Dette vil blive forklaret nedenfor. Tidsintervallet t bliver målt, fra når reaktionen starter, til væsken skifter til en blå farve. Reaktionshastigheden kan derefter beregnes:
v= 4,00*10-4 M/t
Opløsningen indeholder stivelse, som virker som en idikator for iod, da stivelse og I2 giver en kraftig blå farve. Da der ellers ville blive dannet iod så snart, at reaktionen vil blive sat i gang er der tilsat lidt thiosulfationer, som forsinker fremkomsten af den blå farve. Thiosulfationer reagerer således med iodmolekyler:
Det er gratis at oprette en konto