1 / 9 sider - klik for at bladre

Alkohol: kemi, fremstilling og virkninger

  • Fysik
  • 10. klasse
  • Afleveret til 12
  • 9 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Alkohol: kemi, fremstilling og virkninger er en fysik-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 9 sider (1.233 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 27. november 2011.

En omfattende redegørelse for alkohols kemiske egenskaber, herunder fremstilling af ethanol, forbrænding og destillation. Opgaven beskriver også alkohols virkninger og konsistens samt præsenterer resultater fra eksperimenter med brændbarhed og sammenligning af forskellige alkoholer.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret opgave om alkohols kemi, fremstilling og virkninger. Inkluderer detaljerede forsøgsbeskrivelser og resultater, hvilket giver god faglig inspiration.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • alkohol
  • alkohols virkninger
  • destillation
  • eksperimenter
  • ethanol
  • forbrænding
  • fremstilling af ethanol
  • kemi
  • organisk kemi

Mette Nikolajsen, 9.nord

2011

Alkohol

Indholdsfortegnelse

Alkohol side 2

Fremstilling af ethanolside 3

Forbrænding af ethanolside 3

Destillation af ethanolside 4

Virkninger side 4

Konsistensside 4

Monovalent, divalent og trivalentside 4

Forsøg 1 – brændbar blandingside 5

Forsøg 2 og 3 – Sammenlign alkoholer A og Bside 6

Litteraturlisteside 7

Alkohol (Ethanol)

Alkohol

Kogepunkt (°C)

Oxoforbindelse

Methanol

65

Methanal

Ethanol

78

Ethanal

2-methyl-2-propanol

82-83

-

2-propanol

81-83

Propanon

2-methyl-1-propanol

106-109

2-methyl-propanal

2,2 dimethyl-1-propanol

113

2,2-dimethyl-propanal

1-butanol

116-118

Butanal

2-pentanol

116-121

2-pentanon

3-methyl-1-butanol

131-132

3-methyl-butanal

1-pentanol

133-139

Pentanal

Vi møder det ofte i daligdagen i form af øl, vin og spiritus. Ren alkohol, altså sprit, anvendes også som organisk opløsnings-middel, brændstof og kemisk råstof. Men langt det meste ethanol bruges til de tekniske formål.

Først lidt facts om alkohol: Alkohol er et lovligt og accepteret rusmiddel, som 90-95 procent af den danske befolkning indtager mere eller mindre regel-mæssigt. Forbruget er steget kraftigt fra 1950’erne og op i 1970’erne, hvorefter det har holdt sig nogenlunde uændret.

Danskernes årlige alkoholforbrug har ifølge toldvæsenets opgørelse stabiliseret sig til omkring 12 liter ren alkohol per dansker over 14 år, hvilket svarer til 2,8 genstande pr. dag.. Omregnet svarer det til 800 flasker øl, 150 flasker vin eller 40 flasker snaps. Cirka 50 procent af forbruget er øl, og der drikkes tre gange så meget vin som spiritus.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver